Avatar užívateľa
anonym

Načo všetko je dobrá báza?

Kedysi nám za domom rástla báza. Babička vravela, že to je len dobré, že báza je zdravá a dajú sa z nej robiť skvelé pochutiny. Viete niečo z bázy robiť, uvariť? Ja som ochutnala bázový sirup a bol fantastický. Aké ma báza účinky?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4496 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
Judith

Čaj z bázového kvetu je liečivý, má močopudné a potopudné účinky počas nachladenia. Kvet, odrezaný s trochou stonky, namočený do palacinkového cesta, vyprážaný je fantastická pochúťka. Z kvetov sa dá urobiť nielen sirup, ale aj letný, osviežujúci nápoj: do 5 l vody dáme cca 15–20 súkvetí, jeden na kolieska nakrájaný, umytý citrón, 0,5 kg cukru a na slnečnom mieste za oknom necháme trochu vykysnúť, kým nezačnú byť bubliny, asi 3 dni. Potom nápoj precedíme, dáme do fliaš, ale do chladničky, aby nevybuchli. Ak trochu začne „štípať“, ako burčiak, tak už nie je vhodný na konzum pre deti, pretože obsahuje alkohol a aj udrie do hlavy:). „Vinea“ svoju typickú chuť mávala kedysi z bázového extraktu.

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
denortis

nie je to báza, ale
baza čierna. s krátkym a !

Plody sú čierne bobuľky, žerú to drozdy a iní vtáci. používame to na zafarbenie vína, najmä ríbezľového vína a kvasenej kapusty.

0 Nominácie Nahlásiť

Avatar užívateľa
veronikaiq

Účinky bazy čiernej:

  • čaj z kvetov sa používa pri nachladnutí
  • účinky plodov: na migrénu, akútny alebo chronický zápal trojklanného nervu, bolesťi chrbta, kĺbov, dokáže vyliečiť ischias, zlepšuje látkovú výmenu, čím sa z nej stáva aj náš spojenec v boji s nadváhou.

Báza je jedovatá! Rastlina bazy obsahuje jed Sambunigrin. Ten síce nie je pre človeka nijak zvlášť nebezpečný, môže však vyvolať u citlivejších osôb problémy. Obsahuje ho celá rastlina okrem kvetov. Preto treba prísne dodržiavať dĺžku tepelného spracovania pri príprave plodov. 10 min. varenia spoľahlivo stačí na to, aby sa tento jed rozložil.
Z bázy sa robia: čaje, vína, likéry ,sirupy, marmelády, ocot

Zdroj: www.ivanbella.blog.sme.sk/…/nadpis.html

0 Nominácie Nahlásiť

Diskusia k otázke
Avatar užívateľa
nadka1

odporucam bazu na prechladnutie,tiez posobi diureticky a poporuje potenie http://www.predajbylin.sk/…t/index.html

před 4020 dňami Odpovedať Nahlásiť
Nový příspěvek