Avatar užívateľa
Pokročilý

Načo všetko je dobrá báza?

Kedysi nám za domom rástla báza. Babička vravela, že to je len dobré, že báza je zdravá a dajú sa z nej robiť skvelé pochutiny. Viete niečo z bázy robiť, uvariť? Ja som ochutnala bázový sirup a bol fantastický. Aké ma báza účinky?

Uzamknutá otázka – ohodnoťte najlepšiu odpoveď symbolom palca.

Najlepšia odpoveď

Avatar užívateľa
Bronzový

Čaj z bázového kvetu je liečivý, má močopudné a potopudné účinky počas nachladenia. Kvet, odrezaný s trochou stonky, namočený do palacinkového cesta, vyprážaný je fantastická pochúťka. Z kvetov sa dá urobiť nielen sirup, ale aj letný, osviežujúci nápoj: do 5 l vody dáme cca 15-20 súkvetí, jeden na kolieska nakrájaný, umytý citrón, 0,5 kg cukru a na slnečnom mieste za oknom necháme trochu vykysnúť, kým nezačnú byť bubliny, asi 3 dni. Potom nápoj precedíme, dáme do fliaš, ale do chladničky, aby nevybuchli. Ak trochu začne "štípať", ako burčiak, tak už nie je vhodný na konzum pre deti, pretože obsahuje alkohol a aj udrie do hlavy:). "Vinea" svoju typickú chuť mávala kedysi z bázového extraktu.

 

Ďalšie odpovede:

Avatar užívateľa
Pokročilý

nie je to báza, ale
baza čierna. s krátkym a !

Plody sú čierne bobuľky, žerú to drozdy a iní vtáci. používame to na zafarbenie vína, najmä ríbezľového vína a kvasenej kapusty.


Avatar užívateľa
Pokročilý

Účinky bazy čiernej:
- čaj z kvetov sa používa pri nachladnutí
- účinky plodov: na migrénu, akútny alebo chronický zápal trojklanného nervu, bolesťi chrbta, kĺbov, dokáže vyliečiť ischias, zlepšuje látkovú výmenu, čím sa z nej stáva aj náš spojenec v boji s nadváhou.
Báza je jedovatá! Rastlina bazy obsahuje jed Sambunigrin. Ten síce nie je pre človeka nijak zvlášť nebezpečný, môže však vyvolať u citlivejších osôb problémy. Obsahuje ho celá rastlina okrem kvetov. Preto treba prísne dodržiavať dĺžku tepelného spracovania pri príprave plodov. 10 min. varenia spoľahlivo stačí na to, aby sa tento jed rozložil.
Z bázy sa robia: čaje, vína, likéry ,sirupy, marmelády, ocot

Zdroj: www.ivanbella.blog.sme.sk/c/64 380/nadpis.html

 

Diskusia k otázke

Avatar užívateľa
Registrovaný

nadka1

odporucam bazu na prechladnutie,tiez posobi diureticky a poporuje potenie http://www.predajbylin.sk/…

 

Prihlásiť sa

Položte otázku, odpovedzte, zapojte sa, …

začnite tu

Reklama

Kvalitné odpovede v: Príroda a životné prostredie

Bronzový Judith 16
Strieborný Led 15
Pokročilý Elektrikář 13
Pokročilý jozo 11
Bronzový MonaLis 10
Pokročilý lienka 10
Bronzový Drap 9
Pokročilý pandora 8
Pokročilý denortis 7
Pokročilý Jenifo 7

Zobraziť celkový rebríček

Facebook

 

Na Vašej požiadavke sa pracuje. Počkajte, prosím.