Avatar užívateľa
anonym

Je naša planeta Zem skutočne magnet?

Je toto pravda, že Zemeguľa je jedno magnetické pole? A ak ano tak ako toto všetko funguje. Nastala by katasrofa, keby zmizlo magnetické pole?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5066 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
anonym

Je spíše něco jako elektromagnet a to díky mírně rozdílné rychlosti otáčení tekutého jádra a pevného pláště. Pokud by magnetické pole zmizelo, sluneční vítr by odfouknul atmoféru a např. my bychom si odešli zalétat do vesmíru, lépe řečeno bychom tam spadli.

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
jozo

Ano. Dokazuje to kompas. Jeho železná ručička ukazuje vždy na sever. Magnety majú však jednú pozoruhodnú vlastnosť. Dokážu sa prepólovať: kde bol juh, je naraz sever a naopak. Z pravidla sa magnetické pole Zeme každých 500 000 rokov prepóluje. Naposledy sa toto stalo už pred 780 000 rokmi. Zo zmenou je potrebné počítať každý deň . Lietadla by prestali lietať správnym smerom,pretože citlivá elektronika by sa najpr chovala zmätene. Po krátkom čase by však pravdepodobne všetko fungovalo normálne.

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke
Avatar užívateľa
Zdendo

Dudu píše nezmysly.
Ako by sme mohli „spadnúť“ do vesmíru, ak by sme prišli o magnetické pole, či o atmosféru? To gravitácia nás navždy udrží na planéte! I bez magnetického poľa. Je snáď na mesiaci magnetické pole? Spadol snáď z neho Armstrong? Pokojne si po ňom kráčal. Chôdza síce vyzerala ináč, ale to je tým, že na mesiaci je 6× menšia gravitácia ako na Zemi. Podobne Mars. Aj ten stratil magnetizmus pred miliónmi (miliardami?) rokov. A má dokonca atmosféru. Akurát, že skoro všetko je nedýchateľná CO2. Čiže prežiť by sme tam nemohli, no určite z neho „nespadneme“ :D

před 5018 dňami Odpovedať Nahlásiť
Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Veda