Avatar užívateľa
anonym

Je naša planeta Zem skutočne magnet?

Je toto pravda, že Zemeguľa je jedno magnetické pole? A ak ano tak ako toto všetko funguje. Nastala by katasrofa, keby zmizlo magnetické pole?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4360 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
anonym

Je spíše něco jako elektromagnet a to díky mírně rozdílné rychlosti otáčení tekutého jádra a pevného pláště. Pokud by magnetické pole zmizelo, sluneční vítr by odfouknul atmoféru a např. my bychom si odešli zalétat do vesmíru, lépe řečeno bychom tam spadli.

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
jozo

Ano. Dokazuje to kompas. Jeho železná ručička ukazuje vždy na sever. Magnety majú však jednú pozoruhodnú vlastnosť. Dokážu sa prepólovať: kde bol juh, je naraz sever a naopak. Z pravidla sa magnetické pole Zeme každých 500 000 rokov prepóluje. Naposledy sa toto stalo už pred 780 000 rokmi. Zo zmenou je potrebné počítať každý deň . Lietadla by prestali lietať správnym smerom,pretože citlivá elektronika by sa najpr chovala zmätene. Po krátkom čase by však pravdepodobne všetko fungovalo normálne.

0 Nominácie Nahlásiť

Diskusia k otázke
Avatar užívateľa
Zdendo

Dudu píše nezmysly.
Ako by sme mohli "spadnúť" do vesmíru, ak by sme prišli o magnetické pole, či o atmosféru? To gravitácia nás navždy udrží na planéte! I bez magnetického poľa. Je snáď na mesiaci magnetické pole? Spadol snáď z neho Armstrong? Pokojne si po ňom kráčal. Chôdza síce vyzerala ináč, ale to je tým, že na mesiaci je 6x menšia gravitácia ako na Zemi. Podobne Mars. Aj ten stratil magnetizmus pred miliónmi (miliardami?) rokov. A má dokonca atmosféru. Akurát, že skoro všetko je nedýchateľná CO2. Čiže prežiť by sme tam nemohli, no určite z neho "nespadneme" :D

před 4311 dňami Odpovedať Nahlásiť
Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Veda