Avatar užívateľa
anonym

Dajú sa pestovať čučoriedky?

U nás v okolí nerastú nikde čučoriedky. Deti ich majú veľmi radi. Ochutnali ich, keď sme boli na dovolenke na horách a teraz im kupujem. Chcela by som sa opýtať, či je vôbec možné začať na zahrade pestovať čučoriedky. A ak áno, tak ako.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5026 dňami Sledovať NahlásiťOdpovede
Avatar užívateľa
lienka

Čučoriedky sa pomaly stávajú módou, dajú sa pestovať na záhradach, ale aj na terasách a balkónoch Musíme im len zabezpečiť kyslé prostredie a musia byť minimálne 2 rôzne odrody.
Pred vysadením vykopeme pre každú rastlinu jamu s rozmermi minimálne 60 × 60 cm a s hĺbkou 40 cm. Jamu vyplníme v pomere 1:1 záhradnou zeminou a kyslou rašelinou.
V kvetináčoch kontajnerové rastliny môžeme vysádzať počas celej sezóny, rastliny v baloch len na jar a na jeseň. Nevysádzame ich príliš hlboko, lebo korene vyžadujú veľa vzduchu. Vysádzame ich do vzdialenosti aspoň 2 m, vo väčších výsadbach medzi radmi 3 m. Po vysadení pôdu mierne utlačíme a výdatne zalejeme. Nakoniec nastelieme na povrch kyslý organický materiál.
Pôdu medzi rastlinami len kypríme a burinu vytrhávame, nikdy nerýľujeme, lebo by sme mohli poškodiť koreňovú sústavu. Každoročne obnovujeme nástielku čím zabezpečíme stálu kyslosť pôdy, bezburinový stav, dobrú vzdušnosť a vlhkosť pôdy. Polievame podľa možnosti odstátou dažďovou vodou.
Čo sa týka hnojenia, na spotrebu živín sú čučoriedky nenáročné, hnojíme špeciálnymi hnojivami s kyslou reakciou.
Ak použijeme dlho pôsobiace hnojivo, aplikujeme ho čo najskôr (na jar),
Nové kry vyžadujú prvé tri roky nepatrný rez, ale slabé výhonky zostrihujeme, aby sme vytvorili silný základ kra. Udržovacím rezom režeme dovnútra rastúce a poliehavé konáriky. Rez robíme v predjarí, bez zakracovania výhonov, pretože čučoriedky rodia pri vrchole.
Významná úroda sa dosahuje v 3. až 4. roku po vysadení. Plody dozrievajú postupne, preto zberáme vždy len úplne modré plody, ktoré sa ľahko oddeľujú od stopky. Čerstvé sa dajú uskladňovať niekoľko dní v studenej miestnosti alebo v chladničke, na neskoršie použitie sa zmrazujú alebo zavárajú.

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Bývanie a záhrada