Avatar užívateľa
lienka

Čo sú mikrovlny?

Zaujímala by ma na toto odpoveď. Ako na nás pôsobia mikrovlny? Do akej miery sú užitočné? Môžu nám nejako ublížiť? Majú mikrovlny niečo spoločné s mikrovlnou trúbou? Kto ich objavil?
Dopĺňam:
GeOrge …no ja sem chodim i preto aby som sa pýtala, popripade odpovedala, nie len googlila…ako mi doporučuješ, predca je to vec každeho načo sa pýtaa na čo chce vedieť odpovede. Chodím na stranky odpovede.sk, tieto stranky mam rada a keby som chtela tak chodim na wigipediu, ale to nechcem, ďakujem za pochopenie. Nič proti wigipedii, ale mnoho ľudí sem najde zaujímave odpovede i bez nej.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: lienka

Zajímavá 0 před 5001 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
Ge0rge

ahoj, asi je zbytecne sem opet opisovat wikipedii kde tohle vsechno je popsane ( James Clerk Maxwell, ano ma to neco spolecneho i s troubami ale uzitecne umi byt samozrejme i jinak, a ano mohou i ublizit) …

viz:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Mi­krovlny
http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Mi­krovlnn%C3%A9_%­C5%BEiarenie
http://en.wiki­pedia.org/wiki/Mi­crowave

„nejdriv googlit, pak se ptat“
Dopĺňam:
to vase doplneni nedava prilis smysl, … nezlobte se, hned v uvodu teto stranky je obri vyhledavaci pole ktere je provazane prave s Googlem, tedy je to tu docela bezne ze nejdrive googlime a kdyz odpoved nenajdeme, pak se ptame.

Upravil/a: Ge0rge

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
Elektrikář

Mikrovlny a mikrovlné záření. Přišlo se na něj z výzkumem a používáním radarů za války,Obsluze radarových přístrojů ve stísněných prostorách lodí se dělalo špatně, Upravená elektronka ohřívá jídlo v mikrovlnce, Šiří se na nich televiní signál přez družice používají je mobilní telefony.

0 Nominácie Nahlásiť


Avatar užívateľa
ciernak

Mikrovlny sú elektromagnetické žiarenie, ktoré sa šíri rýchlosťou svetla. Sú príbuznými elektromagnetických vĺn, ktorými vysielače prenášajú signál do domácich rozhlasových a televíznych prijímačov a mobilných telefónov. Šírenie elektromagnetických vĺn si môžeme predstaviť podobne, ako šírenie vĺn na hladine vody po dopade kameňa. Kúsok dreva plávajúci na hladine sa vplyvom vlny rozhojdá. Pri elektromagnetických vlnách sa však nevlní vodná hladina, ale elektrické a magnetické pole. Ak elektromagnetická vlna postupujúca priestorom zasiahne elektricky nabitú alebo zmagnetizovanú čiastočku (napríklad elektrón alebo vhodnú molekulu), tiež ju rozkmitá. Mikrovlny patria podobne ako rádiové, infračervené a viditeľné žiarenie medzi neionizujúce žiarenie. To znamená, že dokážu elektróny v atómoch iba rozkmitať, ale nedokážu ich vytrhnúť a spôsobiť tak chemickú zmenu v látkach. Z tohto hľadiska je pôsobenie mikrovĺn rovnako neškodné, ako je neškodné teplo sálajúce z kozuba. To však, samozrejme, neznamená, že priveľkým množstvom takejto energie sa nemôžete popáliť! Mikrovlny majú dve veľmi užitočné vlastnosti.
V prvom rade sa odrážajú od kovových a iných elektricky vodivých predmetov ako od zrkadla, čo využívajú vojenské aj civilné radary, ale aj automatické otvárače dverí. Zároveň však dokážu rozkmitať molekuly vody, cukru a tukov, čo využíva mikrovlnná rúra.

Zdroj: www.mozgovna.prav­da.sk/preco-je-v-mikrovlnke-teplo-df6-/sk-mmt.asp?c=A090819_­144801_sk-mmt_p34

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Veda