Avatar užívateľa
anonym

Čo robiť pri duseni?

Aká je prvá pomoc, keď sa dieťa dusí. Našemu malemu včera zaskočilo, bolo to len jedlo a len na chviľku, ale vystrašilo ma. Napadlo ma, že neviem čo mam robiť, keď by sa ozaj niekto začal dusiť. Aká je prvá pomoc?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pre koho je otázka zaujímavá? anonym před 4996 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
lienka

Dusiaceho sa človeka rozpoznáte tak, že sa drží za krk. Rozoznávame dva typy dusenia: Prvé je híkavé, to znamená, že predmet je menší než je priemer dýchacích ciest a postihnutému sa dostáva do organizmu aspoň trochu kyslíka a druhé, tiché dusenie – prekážka je rovnako veľká ako priemer dýchacích ciest a postihnutý sa nedokáže nadýchnuť. Pri híkavom dusení môže postihnutý predmet vykašľať silným tlakom. Dôležité však je i to, či je prekážka, ktorá mu zabehla hladká alebo ostrá. Tá totiž môže poškodiť sliznicu dýchacích ciest a aj z híkavého dusenia môžu nastať komplikácie. Ostré hrany predmetu spôsobia opuch sliznice a neželaným následkom je zadusenie. Okamžite volajte linku 155.
Ak ide o tiché dusenie, mozog pracuje na krízový režim. Postihnutého upokojte a snažte sa ho povzbudiť k tomu, aby spolupracoval.
HEIMLICHOV MANÉVER A BÚCHANIE:

  1. Ak nepočujete dýchanie, pobúchajte postihnutého po chrbte, ale pozor, nie päsťou. Urobte tak otvorenou hranou dlane v mieste, kde končia lopatky. Pritom však myslite na to, aby vám nespadol, respektíve neprevrátil sa dopredu, takže ho pridržte druhou rukou. Opakujte päťkrát.
  2. V prípade, že predmet nevykašle, oprite si ho o bok, skloňte sa k nemu, aby ste mali svoje ramená vo výške jeho ramien, poriadne sa zaprite, vyhmatajte pupok, a tesne nad ním si z ruky spravte „slimáka“ a trhnite smerom dohora. Tomuto chvatu sa hovorí Heimlichov manéver. Tiež ho opakujte päťkrát a striedajte s búchaním do chrbta.
  3. Po dvoch minútach postihnutý odpadáva, snažte sa zabrániť ďalšiemu úrazu. V takomto prípade by ste ho mali resuscitovať.

TEHOTNÉ ŽENY A DETI
V prípade, že sa dusí žena, ktorá čaká bábätko, na Heimlichov manéver zabudnite. Ohrozili by ste nielen ju, ale aj dieťa. V tomto prípade sa súsreďte na hrudník a stláčajte iba ten. „Ak ide o záchranu dieťaťa, ktoré má okolo osem rokov, tak už sa päsť na bruško zmestí, možete mu teda pomôcť aj známym manévrom,“ ozrejmila záchranárka.
U menších detí sa podáva prvá pomoc tak, že ho prehnete cez koleno a údermi do chrbta sa snažíte predmet z dýchacích ciest vypudiť.
Ak sa dusí malé bábätko, mamičky by mali zo svojich úst spraviť odsávačku a snažiť sa uvoľniť dýchacie cesty takýmto spôsobom. Mamičky, buďte však opatrné, aby predmet dusenia „neodstavil“ aj vás.

Zdroj: www.tvnoviny.sk/spra­vy/radimevam/pri-duseni-ide-o-sekundy-viete-ako-zachranit-zivot.html

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
tessa

heimlichov hmat- pristúpiť k postihnutému zozadu, uchopiť ho oboma rukami (prekrytá päsť) medzi pupkom a hrudnou kosťou a viackrát stlačiť smerom k sebe a hore – toto sa robí u vačších detí

Gordonov hmat – vykonať 5 primerane silných úderov do chrbta medzi lopatky – aj u vacsich, aj mensich deti- do jedneho roka si dieta bruchom a hlavou dolu polozite na predlaktie a jemne udriete

0 Nominácie Nahlásiť


Avatar užívateľa
Elektrikář

Moje žabka asi jako roční děcko se vysmekla při koupání ve vaničce a nadechla se vody Než jí žena donesla s koupelny na přebalovací stůl byl to moment už začínala promodrávat. Naštěstí jsem viděl v televizi záběr z porodnice jak se dítě po porodu drží za nožičky a lékař jej poplácává po zadečku,Udělal jsem to samé a rozdýchala se.Jinak uvolnit dýchací cesty, Položit, zaklonit hlavu uvolnit jazyk a dýchat z úst do úst. Mužete také absolvovat kurz první pomoci u Červeného Kříže Váš lékař vám jistě poskytne informace pro začátek alespoň nějakou brožůru.

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Zdravie