Avatar užívateľa
anonym

Čo potruná pošta?

Tak by ma zaujímalo, či v dnešnom – modernom svete ešte existuje potrubná pošta. Bol to dobry vynález. Je ešte v dnešnej dobe užitočná?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5047 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
ciernak

V roku 1853 prišiel jeden američan na nápad posielať balíky a iné poštovné zásielky potrubím pomocou stlačeného vzduchu. Tovar alebo správa sa vložila do púzdra, ktoré rýchlosťou 30 km za hodinu uháňalo potrubím na požadované miesto. Postrubná pošta sa oniečo na to používala vo všetkých väčších mestách. Dnes sa potrubná pošta využíva iba v niektorých veľkých firmách alebo na klinikách. Ovšem dnešna verzia potrubnej pošty je automatizována a riadená počítačom. Ja pracujem v nemocnici a tam sa potrubná pošta používa každý deň. Je to skvelá vec na presun skumaviek, výsledkov a odkazov.

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
Ge0rge

… za pár let třeba zas bude, jako ekologický a super rychlý dopravní prostředek 🙂

inženýři navrhující nejrychlejší vlaky by jejich dráhy jistě už rádi videli ve formě výhodnější – potrubí a uvnitř vakuum, odpadla by pro ně řada problémů s aerodinamikou a maglevy by uvnitř mohly jezdit ještě Podstatně rychleji 😉

no a pošta své balíky takovým potrubím jistě také ráda sveze …

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke
Avatar užívateľa
Elektrikář

Potrubní pošta se používala např v Karlových Varech mezi Lázeňskou čtvrtí a hlavní poštou. V Praze mezi poštovními úřady v obchodním domně Bílá Labuť. Jako pokladní systém.Tyto systémy ztratili smysl po zlepšení telefonu a telegrafu.

před 5013 dňami Odpovedať Nahlásiť
Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Veda