Avatar užívateľa
lienka

Čo ohrozuje nedonosené deti?

Kamarátke sa narodilo dieťatko predčastne a je v inkubátore. Vraveli jej, že je ešte stále v ohrození, že nemá váhu akú by malo mať apod. Čo takéto dieťatko ohrozuje a prečo?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5057 dňami Sledovať NahlásiťOdpovede
Avatar užívateľa
veronikaiq

Predovšetkým sú to dýchacie problémy, najmä syndróm respiračnej tiesne novorodenca, ktorý postihuje až 90% predčastne narodených deti. Pľúca donosených detí produkujú surfaktant, teda látku, ktorá vystieľa pľúcne skliepky a pomáha ich udržať rozpnuté. Tým výrazne sa uľahčuje dýchanie. Nedonosenci majú surfakantu výrazne menej a pľúca sú naviac anatomicky nezrelé, preto je pre nich dýchanie namáhavé. Bez pomoci by dýchali nedostatočne, alebo dokonca vôbec. Liečba spoičíva v dodáni surfakantu priamo do pľúc, niektoré bábätka je nutné intubovať a napojiť na umelú pľucnú ventiláciu, dokiaľ dýchanie nezvládnu sami.
U predčastne narodených detí je neuzavierajúca sa cieva, ktorá spojuje malý a veľký krvný obeh. Túto situáciu rieši podávanie liekov , prípadne chirurgické podviazanie cievy.
Ďalej sa objavujú apnoické pauzy, teda prestávky v dýchaní , ktoré sú dlhšie než 20 sekund. V nemocnici sa dýchanie neustále sleduje a v prípade dlhšej pauzy je dieťa včas stimulované k ďalšiemu nádychu.
Môže sa objaviť krvácanie do centrálneho nervového systému, najčastejšie do mozgu , ktoré sa väčšinou hojí samo. Dôležité je predovšetkým sledovanie a včasné riešenie možných komplikácií.
Tiež môže byť hydrocefalus teda nahromadenie mozgomiešneho moku na úkor mozgovej tkáne, ľahšie prípady sa len monitorujú, u väčších je potreba mozgomiešny mok odviesť.

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Zdravie