Avatar užívateľa
anonym

Čo lekári a ich zelené operačné plášte?

Pozerám rada na lekárske-chirurgické seriály. Zaujímalo by ma, či sa lekárom pracuje v takýchto operačných modrých, alebo zelených plášťoch dobre. Nemáte niekto skúsenosť z tohoto prostredia? Prečo už neoperujú v bielych pláštoch?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5071 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
veronikaiq

Ja som z nemocničneho prostredia, niesom síce lekárka, ale robila som zdr. sestru na sále a na JISkách, kde sa tiež musia nosiť plášte a preväzovala som rány v týchto pláštoch. Nieje to nič príjemné, človek sa v tom pekne spotí,keď maká ako drak a dlhú dobu v sterilných veciach musí vydržať. ale musím povedať, že sú v dnešnej dobe okrem plátených i jednorázové papierove farebné(modré, zelené) plášte a to sa už dá vydržať. Najskôr kedysi pracovali lekári v bežnom oblečení. Potom sa ale prišlo na to, že sa musí pracovať hygienicky a vo veĺkej čistote. Vtedy sa zaviedol biely plášť, ktorý sa musel vyvárať. Tiež operačné sály boli vykachlikované na bielo, aby sa dali lepšie čistiť. Ale boli tu i nevýhody bielej farby: je na nej vidieť každá škvrna od krvy. Okrem toho biela farba plášťov oslepovala lekárov pri práci pod silnými opračnými svetlami. Preto po 2.sv.vojne bola zavedená pre oblečenie chirurgov zelená farba. Zelená ukľudňuje a neoslepuje pod svetlami.

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
Led

zelená je kontrastná proti červenej. To znamená, že oko si môže aj trocha oddýchnuť od červenej. Aj chirurgovia sú ľudia a nie stroje…

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Veda