Avatar užívateľa
anonym

Čo je Yzop?

Viem, že ide o akúsi rastlinu, neviem či bylinku, ale ževraj je nám ľuďom nápomoci. Čo je Yzop? Ako nám slúži? Odkiaľ pochádza? Máte s touto rastlinou niekto skúsenosti? Používa sa táto rastlina snáď ako korenie?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pre koho je otázka zaujímavá? anonym před 4955 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
lienka

Yzop (Hyssopus) má 10 až 12 druhov. Pochádza z východného Stredomoria a strednej Ázie a je známa už mnoho rokov. Bylina je výrazne aromatická. Najznámejšia druh je yzop lekársky (H. officinalis), je široko kultivovaný mimo svojej rodnej oblasti. Neznáša premokrené pôdy. Je mimoriadne vhodný na pestovanie živých plotov.
Yzop lekársky je základná bylina pri liečbe priedušiek. Pôsobí dezinfekčne až antibioticky. V oblasti tráviaceho ústrojenstva pôsobí protizápalovo a tlmí nafukovanie. V kuchyni sa používa na ochutenie bielych polievok, nátierok, ragú, do fašírok, majonéz. Produkt ekologického poľnohospodárstva.

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
anonym

YZOP je velmi léčivá rostlina a používá se ve stáří na podporu vitality dále pak na vyplavení písku z ledvin a močového měchýře, je mírně protizánětlivá a mírně ochlazuje lidský organismus hlavně při příliš vysokých teplotách a nebo v horkém létě.Pije se vlážný odvar s trocou medu a šťávou z citonu nebo limetky.S Biblickým YZOPEM však nemá nic společného.AHOJ­KY,LVICE

Zdroj: alternativní medicína,kterou se zabývám

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Príroda a životné prostredie