Avatar užívateľa
anonym

Čo je to goratex?

Chystám sa s priateľkou na dovolenku do Tatier a človek nikdy nevie, čo za počasie ho tam čaká. Kamaráti mi odporúčajú, že najlepšie proti dažďu sú goratexové veci. Čo to presne znamená? Máte s tým skúsenosť?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pre koho je otázka zaujímavá? lienka před 5077 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
vaso_eng

Správne sa to píše gore-tex a je to registrovaná obchodná značka spoločnosti W. L. Gore and Associates označujúca laminovaný materiál na výrobu počasiu odolných odevov.

Gore-tex je membránový materiál, tvorený zlaminovaním dvoch (vrchná a prostredná) alebo troch vrstiev:
vrchná vrstva – zvyčajne polyester
prostredna vrstva – membrána vyrobená z mikroporézneho expandovaného polytetrafluo­retylénu (teflon)
vnútorná vrstva – dotykový materiál

Membrána je mikroporézna – na 1 cm² obsahuje až 1,4 miliardy mikropórov. Každý z týchto pórov je približne 20 000-krát menší ako najmenšia kvapka vody a zároveň 700-krát väčší ako molekula vodnej pary čo spôsobuje výnimočnosť tejto látky – je maximálne vodovzdorná a zároveň veľmi priedušná (ľudské telo dýcha a tým vypúšťa vodnú paru, ktorá sa mení na pot).

Gore-tex je aj vetruvzdorný. Závany vetra zachytáva štruktúra membrány, ktorá pripomína stavbu kríkov. Čím silnejší vietor tým je pre neho membrána neprekonateľnejšia. Vrchná textilná vrstva u materiálov, ktoré majú membránu je opatrená vodeodpudivou DWR (Durable Water Repellent) úpravu, ktorá spôsobuje, že sa na povrchu tvoria kvapky, ktoré stečú dole.

Je pravda, že veci s membránou gore-tex sú o dosť drahšie, ale povedal by som, že sa to oplatí, ak nejdeš do zlého počasia raz za päť rokov:-). Ja mám takéto topánky a som úplne spokojný.

Zdroj: http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Go­re-Tex

0 Nominácie Nahlásiť

Otázka nemá žiadne ďalšie odpovede.Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Šport