Avatar užívateľa
anonym

Čo je preeklampsia?

Známa rodila pred mesiacom a vravela že na konci tehotenstva sa necítila veľmi dobre, že nakoniec mala preeklampsiu. Je to nejaká vážna komplikácia, alebo ochorenie? Ohrozuje to nejako bábätko v brušku? Som na začiatku tehotenstva, tak mám strach a rada by som sa o tom niečo dozvedela.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5010 dňami Sledovať NahlásiťOdpovede
Avatar užívateľa
veronikaiq

Preeklampsia je komplikácia vyskytujúca sa najčastejšie v druhej polovici tehotenstva. Je pre tehotenstvo špecifická choroba, charakterizovaná hypertenziou a proteinúriou, vyskytujúca sa po 20. týždni tehotenstva.
Príznaky: arteriálna hypertenzia (vysoký krvný tlak), proteínúria (nález bielkovín v moči), edémy (opuchy),bolesť hlavy, kŕče, poruchy videnia až kóma (eklampsia). Ak sa k týmto príznakom pridruží aj hemolýza (rozpustenie červených krviniek), zníženie krvných doštičiek a zvýšené hodnoty pečeňových testov hovoríme o HELLP syndróme ( môže sa prejavovať nutkaním na vracanie, vracaním a bolesťami brucha).
Dôležité sú pravidelné gynekologické prehliadky, monitoring plodu, meranie krvného tlaku, vyšetrenie krvného obrazu, biochemické vyšetrenie krvi, vyšetrenie moču a iné vyšetrenia.
Liečba: Pokoj na lôžku, diéta bez obmedzenia soli. V prevencií kŕčov sa podáva magnézium sulfát, fenobarbital, diazepam. V liečbe vysoké krvného tlaku sa používajú antihypertenzíva indikované v tehotenstve ako napríklad dihydralazín, labetalol, alfa-metyl-Dopa. Pri zhoršujúcom sa stave sa rozhoduje o ukončení tehotnosti (indukciou- vyvolaním pôrodu alebo cisárskym rezom). Pri preeklampsii je ohrozená matka a i plod.

Zdroj: www.najmama.sk/cla­nok/1079/pree­klampsia-eklampsia/

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek