Avatar užívateľa
anonym

Čo je inverzia?

Myslím tým teplotna, meteorologicka. Ako vzniká? Ako presne sa inverzia prejavuje? Je častejšie na jeseň alebo v zime? Viem toho o inverzii malo- skoro nič.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5008 dňami Sledovať NahlásiťOdpovede
Avatar užívateľa
denortis

V zime, keď sa vytvorí nízka vrstva oblakov, nad touto vrstvou je jasno, svieti slnko a je tam teplajšie, aj na horách. Pod oblakmi v nížinách je zamračené, nepresvitá slnko a teplota je nižšia ako v horách

0 Nominácie Nahlásiť


Avatar užívateľa
jozo

Všeobecne inverzia znamená obrat, resp. zvrat v rozložení napr. meteorologického prvku v priestore. Z bioklimatického hľadiska je veľmi dôležitá teplotná inverzia. Normálne teplota vzduchu so stúpajúcou výškou klesá, ale pri inverzii je to naopak. Teplota s výškou neklesá, ale stúpa od aktívneho povrchu /zemského povrchu/ do výšky hladiny inverzie, ktorá môže byť podľa mohutnosti inverzie v rôznych nadmorských výškach. Teplotná inverzia veľkých rozmerov /horizontálne aj vertikálne/ a tiež inverzia voľnej atmosféry sa vytvárajú zvlášť v chladnom ročnom období a môžu dosahovať výšky až cez 1 km pri rozsahu stoviek až tisícov km2. Vyskytujú sa prevažne v oblasti anticyklón – vysokého tlaku vzduchu, hlavne stacionárnych /dlhšie trvajúcich/.

Zdroj: www.biopocasie.sk/

0 Nominácie Nahlásiť

Avatar užívateľa
marek

Príčin vzniku inverzií môže byť niekoľko. V zime sa napr. môže vzduch pri povrchu nadmerne ochladit v dôsledku radiačného vyžarovania. Žiarenie zo slnka nemôže túto stratu kompenzovať, okrem iného aj preto, že slnko sa v zime zdržuje nízko nad obzorom (ešte extrémnejšia môže byť situácia v horských dolinách, ktoré sú v zime takmer sústavne v tieni).

Inverzie vyvoláva aj snehová pokrývka, ktorá bráni výmene tepla medzi vzduchom a zemským povrchom (povrch „ohrieva“, vzduch nad ním ochladzuje) a naviac, vďaka svojej farbe, odráža i značné množstvo dopadajúceho tepla.

Ďalšie možné príčiny vzniku inverzií súvisia so vzdušnou vlhkosťou (para alebo oblačnosť značne radiačne vyžaruje a okolitý vzduch sa ich následkom ochladzuje), eventuálne s dynamikou atmosféry (dotyk teplých a studených atmosferických frontov, vplyv prúdenia, a podobne).

Zdroj: sk.wikipedia.org

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Príroda a životné prostredie