Avatar užívateľa
lienka

Čo je badyán?

Videla som badyán – vyzeral ako pekné hviezdičky, bol použitý ako ozdoba. O čo sa vlastne jedná? Je to zelenina, ovocie, či korenie? Načo sa používa? Odkiaľ pochádza?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4984 dňami Sledovať NahlásiťOdpovede
Avatar užívateľa
ciernak

Názov Badyán je pravdepodobne arabského pôvodu. Strom, na ktorom toto korenie rastie má pomenovanie badyánik pravý. Badyánik je stále zelený strom pôvodom z južnej Číny, kde sa najviac pestuje. Taktiež sa pestuje v Japonsku, na Filipínach a v malom množstve aj v iných tropických pásmach. Do Európy sa badyán dostal až na začiatku 18. storočia. Oveľa skôr bol známy v Rusku a do západnej Európy ho údajne priviezol z Filipín Sir Thomas Cavendish v roku 1588. V Číne bolo toto korenie pestované a používané ako liečivo už pred 3000 rokmi.
Badyán svojím vzhľadom pripomína hnedasté hviezdičky. Preto sa mu v starých kuchárskych knihách hovorí tiež hviezdičkové korenie, hviezdicový aníz, alebo Čínsky aníz.
Silice z badyánu sa používajú vo voňavkárskom priemysle, pri výrobe alkoholu a liečiv. Badyán upokojuje nervy, zaháňa stres, éterické oleje pôsobia proti žalúdočným a črevným kŕčom, čím uľahčujú trávenie. Badyán je tiež súčasťou mnohých sirupov proti kašľu, pretože pôsobí proti podráždeniu a má antibakteriálne účinky.

V kuchyni sa badyán používa pri príprave vianočného pečiva, perníkov, slivkového lekváru a ovocných polievok. Príjemnú chuť dodáva tiež zverine, bravčovému mäsu a kačacine, zjemňuje dusené ryby.

Zdroj: www.gastroprin­cipal.sk

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Príroda a životné prostredie