Avatar užívateľa
anonym

Čo je amniocentéza?

Kamarátka je v 14 týždni tehotenstva a hovorila mi, že veľmi dúfa, aby neišla na amniocentézu. O aké vyšetrenie ide? Kedy sa robí? A čo môže odhlaliť? Je to preňu a pre diaťatko nebezpečné?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5117 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
veronikaiq

Amniocentéza je odber plodovej vody. Doporúča sa tehotným ženám, u ktorých je riziko, že by mohli porodiť poškodené alebo nevyliečiteľne choré bábätko. Ide najmä o tri prípady: ak sa v odbere krvi u tehotnej prejaví vysoká hladina alfafetoproteínov, po druhé ak má žena viac ako 35 rokov, alebo je predpoklad, že dieťa zdedí dedičnú chorobu, ktorá sa vyskytuje v rodine.
Alfafetoproteín sa zisťuje z krvi matky v prvých mesiacoch tehotenstva (v 12. až 16. týždni tehotenstva).
Jeho zvýšená hladina nemusí hneď signalizovať, že je ohrozený vývoj plodu, ale aj to, že tehotenstvo je už v pokročilejšom štádiu, než sa predpokladalo, prípadne že matkin zdravotný stav sa počas ďalších mesiacov tehotenstva môže zhoršiť, alebo že mamička čaká dvojčatá či trojčatá. Ale najčastejšie signalizuje vážne poškodenie vyvíjajúceho sa plodu a vrodené vývojové chyby (rázštep chrbtice, rázštep prednej brušnej steny, zväčšenú alebo veľmi zmenšenú hlavičku, až po nevyvinutú, vývojové chyby močových orgánov, nádory na pupočnej šnúre, a pod).
Amniocentéza je odber plodovej vody z maternice. V plodovej vode totiž „plávajú“ zbytky kože bábätka, ktoré sa dajú v laboratóriu „vyklíčiť“ a z nich sa prostredníctvom analýzy DNA zistí, či je dieťatko zdravé alebo vážne choré. Presne sa tiež učí pohlavie dieťatka.
Amniocentéza sa vykonáva v 14. až 16. týždni tehotenstva ambulantne, alebo s krátkou hospitalizáciou od 16. do 20. týždňa tehotnosti. Najprv sa urobia ultrazvukové vyšetrenie polohy dieťaťa a placenty. Potom cez brušnú stenu lekár vpichne do maternice tenkú ale dlhú dutú ihlu, pomocou ktorej odoberie malé množstvo plodovej vody, obsahujúcej aj bunky plodu. Rozbor ukáže, či bunky nie sú anomálne. Plodovú vodu si plod sám v priebehu niekoľkých dní doplní. Cytogenetické vyšetrenie trvá minimálne 3 týždne.

0 Nominácie Nahlásiť

Otázka nemá žiadne ďalšie odpovede.Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek