Avatar užívateľa
anonym

Čo glukozový tolerančný test?

Som tehotná a lekár mi povedal, že má čaká povinné vyšetrenie OGTT- glukózový tolerančný test. Ako sa toto vyšetrenie robí? V ktorom týždni? Prečo nestačí odobrať len krv glukometrom?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4980 dňami Sledovať NahlásiťOdpovede
Avatar užívateľa
lienka

Donedávna sa tento test robil len u žien s rizikom vzniku tehotenskej cukrovky, ale teraz sa už doporučuje robiť u každej tehotnej ženy. Robí sa medzi 24. až 28 týždňom tehotenstva. Na test ta odošle tvoj ošetrujúci gynekológ. Žena príde ráno nalačno do laboratória, kde ju čakajú tri odbery krvy – najprv nalačno, potom hodinu po vypití roztoku s glukózou a ešte jeden odber za ďalšiu hodinu. Až potom sa tehotná môže najesť a napiť. Nastavajúca mamička počas testu sa má vyvarovať fyzickej námahe.
Normálne hodnoty glykémie pri teste sú do 5,5 mmol/l nalačno, do 8,8 mmol/l za jednu hodinu a do 7,6 mmol/l za dve hodiny po vypití roztoku. Zvýšenie ktorejkoľvek z týchto hodnôt svedčí o tehotenskej cukrovke. Keď je tomu tak, žena sa v priebehu tehotenstva podrobuje ďalšiemu takémuto testu a navštevuje diabetologickú poradňu pre tehotné.
Glukometrom tento test na cukrovku nestačí a to preto, že glukometer je určený k orientačnému domácemu meraniu pre kontrolu správnosti liečby, ale nie ku stanoveniu diagnózy diabetu.

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek