Avatar užívateľa
anonym

Aký je pôrod císarským rezom?

Blížim sa ku koncu tehotenstva a zaujímalo by ma všetko, čo sa týka cisarského rezu. Zatiaľ som žiadne problemy nemala, teda by som mala rodiť prirodzene. Ale ako sa hovori „keby niečo“, chcela by som vedieť niečo o cisarskom reze viac.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5123 dňami Sledovať NahlásiťOdpovede
Avatar užívateľa
lienka

Císarsky rez je najčastejšou operaciou v porodníctve. Táto operacia sa robí :

  • buď primárne (plánovane) -teda je dôvod známy už v predstihu
  • alebo sekundárne (akútne)- z náhleho vzniknutého ohrozenia matky alebo dieťaťa ( robí sa väčšinou v celkovéj anestezii)

Presnejšie indikácie k pôrodu sú:

  • nedostatočné zásobenie plodu kyslíkom
  • opakovaný císarský rez (väčšinou po dvoch predošlích císarských rezoch)
  • poloha plodu panvovým koncom (teda keď dieťatko nieje hlavičkou dolu)
  • vcestnaná placenta, prekážky v pôrodných cestách (vcestnananý myom), predčastné odlučovanie placenty, celkové ochorenie matky ohrozujúce plod i matku (preeklampsia, cukrovka a pod.)
  • niektoré prípady dvojpočetného tehotenstva,
  • trojpočetná či viacpočetná gravidita
  • závažné infekcie v oblasti pôrodných ciest
  • predošle oparácie na maternici

Ako sa císarský rez robí :
Keď je plánovaný, tak rodička je nalačno a dostáva prípravné lieky pred anestéziou. Ešte týžden predtým pacientka absolvuje predoperačné vyšetrenia. Často sa neakútny rez robí v epidurálnej alebo spinálnej anestezii, kedy je pacientka pri vedomí a má znecitlivenú čásť tela od oblasti pod prsiamy až k nohám. Rez je vedený v podprušku , v dolnej časti maternice. Po porodeni- vytiahnutiu novorodenca sa vytiahne i placenta. Po kontrole krvácania sa zošijú jednotlivé vrstvy a koža je zošitá tzv. intradermálnym stehom (steh je vedený priamo v kožy). Má lepší kozmetický efekt.
Po operácii je pacientka prevezená na jednotku intenzívnej starostlivosti, kde je stále sledovaná a dostáva prislušné lieky proti bolesti, infúzie k zavodneniu a pod.
Prepustenie ženy z nemocnice je približne 5 den po císarskom reze, keď niesu žiadné komplikácie.
Z mojej skúsenosti môžem povedať, že ani pôrod císarským rezom nieje ľahký, ako si to mnohí myslia. Síce pôrod bol takmer bezbolestný- epidurálny císarsky rez, takže som bola pri vedomí celú dobu, čo bolo krásne vidieť malú hneď po narodení. Ale tie bolesti po pôrode boli veľké a opearčnú ranu som cítila ešte 2 týždne. Tiež som sa tažsie pohybovala tesne po pôrode, ale starostlivosť o mňa bola výborná.

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek