Avatar užívateľa
anonym

Aký je polyamidový a akrylový koberec?

Chceme si kúpiť koberec, boli sme sa už na nejaké pozrieť, ale je toho akosi veľa. Aký je rozdiel medzi polyamidovým a akrylovým kobercom? Viete niekto poradiť? Budeme veľmi radi. Čo vydrží dlhšie?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5026 dňami Sledovať NahlásiťOdpovede
Avatar užívateľa
ciernak

Akryl (acrylic) sa na dotyk aj na pohľad podobá vlne, je však podstatne lacnejší (napríklad ručne viazaný akrylový koberec na prvý pohľad od vlneného rozozná len znalec, vlnený si však dlhšie zachová svoj pôvodný vzhľad). Dá sa dobre farbiť na svieže a jasné tóny, jednoducho sa udržiava a dobre odoláva vlhkosti aj plesniam.
Polyamid (v USA sa preň častejšie používa výraz nylon) je mimoriadne húževnatý, pružný a trvanlivý, dobre odoláva špine a je preň typická mechanická odolnosť a tzv. tvarová pamäť, teda. schopnosť zľahnutého vlákna vrátiť sa do pôvodnej polohy. Na dotyk je však jemnejší ako polypropylén (avšak zároveň drahší). Na zvýšenie odolnosti sa ďalej upravuje napr. tepelným žíhaním, alebo prísadami – takto vznikajú materiály ako polyamid-dupont, polyamid-novel a pod.

Zdroj: www.urobsisam­.topky.sk/byva­nie/nabytok/a­ko-spoznate-kvalitny-koberec-433.html

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke
Avatar užívateľa
Katka5666

Obstaranie nových kobercov z internetových stránok https://www.koberce-trend.cz/sk do celého bytu bolo pre mňa naozaj veľké rozhodnutie. Každý krok na týchto mäkkých a pohodlných kobercoch je ako malý kúsok luxusu. Zmena, ktorú prináša, je skutočne úžasná. Nielenže každý koberec dodáva miestnosti nový štýl, ale taktiež zaisťuje tepelnú izoláciu, vďaka čomu ušetrím za vykurovanie.

před 411 dňami Odpovedať Nahlásiť
Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Nakupovanie