Avatar užívateľa
anonym

Ako vzniká zemetrasenie?

Včera sa ma túto otázku opýtal môj sedem ročný syn a já som mu nevedel nejako odpovedať. Rád by som mu na to odpovedal dnes. Ako teda vzniká zemetrasenie?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5043 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
Bumbes

Podľa pôvodu

  • Tektonické zemetrasenia – sú spôsobené nevratným posunom horninových blokov na tektonickom zlome a následným vyžiarením seizmických vĺn, pričom dochádza k odstráneniu (či už úplnému, alebo len čiastočnému) napätia a deformácie, ktoré bolo nahromadené na zlome a v jeho okolí
  • Vulkanické zemetrasenia – sú bezprostredne späté s vulkanizmom, konkrétne s hromadením a pohybom magmy v magmatickom rezervoári, ako aj pri jej výstupe sopečným komínom do krátera
  • Závalové zemetrasenia – sú spôsobené zrútením stropov jaskýň, masívnymi zosuvmi a pod.
  • Antropogénne zemetrasenia – sú spôsobené ľudskou činnosťou, patria sem zemetrasenia spôsobené explóziami (výbuchy jadrových zbraní), naplnením väčších priehradných nádrží a pod.

Zdroj: sk.wikipedia.or­g/wiki/Zemetra­senie

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
Led

už len doplním Bumbesa, hovoril o zemepisnom zemetrasení.
sú aj ďalšie zemetrasenia – správajú sa podobne:
1 – politické
2 – personálne
3 – ekonomické

0 Nominácie Nahlásiť


Avatar užívateľa
veronikaiq

Zemská kôra na ktorej žijeme nieje stabilná, ale naopak v neustálom pohybe. Člení sa na niekoľko dosiek, ktoré plavú po vriacej, hustej, kašovitej hornice. Dosky sa posúvajú prori sebe. Pokiaľ len jedna z dosiek trvale tlačí na inú, vzniká napätie. Vrstvy horniny sa pretvárajú a niekedy musí dôjsť ku zlomu. Pritom sa uvolnia vrstvy horniny a vzniká zemetrasenie. Jeho vlny pritom kruhovite putujú od centra zemetrasenia, nazývaného epicentrum, smerom von. Tam, kde dosky narazia na seba, vzniká tiež veľa sopiek. Odborne ich nazývame vulkány.

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Príroda a životné prostredie