Avatar užívateľa
anonym

Ako vzniká dúha?

Je to prirodzená vec a nie veľmi tomu rozumiem, aký typ svetla a lúčov na seba musia naraziť.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5049 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
Jenifo

Ako vzniká dúha
Na vzniku dúhy sa podieľa lom, rozklad, odraz a interferencia svetla na veľkom množstve kvapiek, ktoré obklopujú pozorovateľa pri súčasnom svite slnka, resp. Mesiaca.

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
jozo

Svetelné lúče pri dopade na vodnú hladinu sa od nej odrážajú pod rovnakým uhlom, pod akým na ňu dopadli, ale do opačného polpriestoru. Časť lúčov však preniká do vody, a preto je odrazené svetlo o čosi slabšie. Descartes odraz svetla pripodobnil k odrazu loptičky.

Lom svetla

René Descartes pred vyše 400 rokmi zistil, že svetelné lúče pri prechode z prostredia opticky redšieho do prostredia opticky hustejšieho sa lámu, a to ku kolmici. Prechod svetla kvapkou vody Všetci vieme, že dúha vzniká najčastejšie vtedy, keď slniečko svieti na dážď alebo na vodnú hmlu pri polievaní, či na vodopád. Descartes ponúkol vysvetlenie, že dúha vlastne vzniká pri lome a odraze svetelných lúčov na veľkom množstve kvapiek vody. Kvapôčky vody, ktoré sa vznášajú vo vzduchu a na ktorých sa svetlo láme a odráža sa od nich tak, že vytvorí dúhu, sú malilinké – menšie ako 1 milimeter. Aby sme pochopili základný princíp dúhy, všimnime si, ako prechádza svetlo jednou kvapkou vody. Svetelný lúč v hornej polovici kvapky sa najprv láme (ku kolmici, pretože voda je hustejšia ako vzduch), potom sa na dolnej vnútornej stene kvapky jedna časť lúčov odrazí a druhá časť sa láme (od kolmice) a opúšťa kvapku. Tá časť lúčov, čo sa odrazila a putuje vnútrom kvapky, narazí na jej stenu a láme sa ku kolmici.

Zdroj: www.mozgovna.prav­da.sk/preco-je-duha-farebna-a-preco-je-kruhova-dyy-/sk-mfach.asp?c=A090813_­022742_sk-mfach_p34

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Príroda a životné prostredie