Avatar užívateľa
Pokročilý

Ako vydržia kvety dlhšie vo váze?

Čo robíte pre to aby kvety vydržali dlhšie vo váze? Je nejaký prostriedok, čo sa kvapká do vázy?

Uzamknutá otázka – ohodnoťte najlepšiu odpoveď symbolom palca.

Odpovede:

Avatar užívateľa
Pokročilý

Stonky väčšiny rastlín sa zrezávajú šikmo použitím dostatočne ostrého noža. Nožnice stonky drvia, a preto nie sú vhodné na skracovanie. Ak stonku skrátite pod tečúcou vodou, nevytvoria sa v nej vzduchové bubliny urýchľujúce proces starnutia kvetiny.

Kvetiny zrezávajte každý deň, pretože baktérie sa tvoria predovšetkým na koncoch stoniek. Vodu vo váze môžete, ale nemusíte meniť denne.

Listy, ktoré sa stýkajú s vodou, rýchle hnijú a zhoršujú tým kvalitu vody. Odstráňte ich spolu s listami, ktoré sú tesne nad úrovňou vody. Týmto spôsobom sa zmierni odparovanie a predĺži životnosť kvetín.

Kvetiny nezalievajte ľadovou vodou, pretože im hrozí šokIdeálna je vlažná voda s teplotou 35 až 40 stupňov. Nalievajte vodu do vázy pomaly a tak, aby nebublala. V opačnom prípade sa voda príliš nasýti kyslíkom, ktorý sa potom hromadí v stonke.

Kvetiny nestavajte na priame slnečné svetlo alebo na parapet nad kúrením; kvetom škodí i prievan, keďže negatívne ovplyvňuje proces odparovania. Rezané kvety sú vďačné, pokiaľ ich ľahko postriekate vodou – znížite tým mieru vysychania, vytvoríte pre kvetinu optimálnu klímu a posilníte jej bunečnú štruktúru. U bielych kvetov sa tento postup naopak neodporúča, lebo reagujú veľmi citlivo.

Nestavajte Vašu kvetinovú vázu priamo vedľa misy s ovocím. Ovocie – predovšetkým jablká – uvoľňujú etylén, ktorý môže negatívne ovplyvniť proces kvitnutia.

Odstáta minerálna voda (bez kysličníku uhličitého) je vďaka obsiahnutým minerálnym látkam mimoriadne vhodná na zalievanie. Pokiaľ voda vo Vašom vodovode obsahuje príliš veľa vápniku, odporúčame do vody na zalievanie pridať niekoľko kvapiek citrónu pre jej zmäkčenie.

Čerstvo rezané rastliny, napr. priamo zo záhrady, odporúčame narezať a nechať ich, aby sa nasali vodou; asi po 3-4 hodinách ich znovu narežte. Vhodné denné obdobie k rezaniu kvetín je večer, ak chcete nerozkvitnuté kvety a skoro ráno, ak si prajete rozkvitnuté.

Zdroj: http://www.sieberz.sk/Starostl ivos-o-rezane-rastliny--447sdc 317.html

 

Diskusia k otázke

 

U otázky neprebehla diskusia.

 

Prihlásiť sa

Položte otázku, odpovedzte, zapojte sa, …

začnite tu

Reklama

Kvalitné odpovede v: Príroda a životné prostredie

Bronzový Judith 16
Strieborný Led 15
Pokročilý Elektrikář 13
Pokročilý jozo 11
Pokročilý lienka 10
Bronzový MonaLis 9
Bronzový Drap 9
Pokročilý pandora 8
Pokročilý denortis 7
Pokročilý Jenifo 7

Zobraziť celkový rebríček

Facebook

 

Na Vašej požiadavke sa pracuje. Počkajte, prosím.