Avatar užívateľa
anonym

Ako sa da ušetriť v domacnosti?

Nejako by som chcela usporiť na energii a vode apod. a neviem ako. Ceny stále stúpajú, nikdy neklesajú. Sú nejaké vychytávky ako ušetriť? Čo pomáha vám v domácnosti, aby ste mohli znížiť mesačné náklady na energiu?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5043 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
veronikaiq

Šetrenie vody: urobte si malý test – dajte zátku do umývadla, pustite vodu a začnite si čistiť zuby ako obvykle. Určite vás prekvapí, koľko vody zbytočne odtečie.
To isté platí o holení aj o umývaní riadu pod tečúcou vodou. Nezanedbávajte ani pretekajúce kohútiky alebo toaletu. Najviac vody však spotrebuje práčka a vaňa. Sprchovaním spotrebujete o dve tretiny vody menej.
Šetrenie nenergie: Kúpte si úsporné žiarovky. Majú päťkrát menšiu spotrebu a vydržia svietiť pätnásťkrát dlhšie. Pri praní ušetríte, keď dáte prednosť nižším teplotám a kratším programom. Perte až vtedy, keď je bubon plný, prípadne využite polovičný program – ušetríte nielen energiu, ale aj vodu a prací prášok. Pokiaľ chladničku umiestnite blízko k stene, získate síce pár centimetrov priestoru, ale pridáte si o štvrtinu viac na spotrebe elektriny. Spotreba energie vzrastie, aj keď umiestnite chladničku na slnko. Elektroniku nenechávajte v režime stand by, no zakaždým ju vypínajte. Čo sa „computerov“ týka, notebook je úspornejšie ako klasický stolový počítač. Ak navyše PC používate ako prehrávač CD či DVD diskov, platíte za energiu štyrikrát viac než spotrebičov na to určených. Tiež nabíjačka, ktorá zostane v zásuvke po dobití mobilu, prípadne televízia, pri ktorej večer zaspíte, prídu ročne na niekoľko stoviek.
Šetrenie plynu: Ozdobná polička či závesy nad radiátorom potlačia účinnosť kúrenia až o 40 percent. Oplatí sa aj zníženie teploty: v noci a keď odchádzate z domova na celý deň či víkend.

Zdroj: www.lepsiebyva­nie.centrum.sk/ti­py-a-triky/699895/je-kriza-setrime

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
Miroslavst

Bývat u susedov.
Já sa k nim chodím kúpat, čítat knihu aj varit.
To je potom krása, keď mi prijde faktura a ešte mi vracajú.

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke
Avatar užívateľa
28SagA28

Nepúšťať zbytočne vodu, ani telku alebo počítač ked pri ňom nikto nie je a hlavne umývajte všetky okná preto, lebo ked sú umyté je viac osvetlená izba a ked je aj zamračené obloha neustále svieti a ked je večer a chcete si niečo napísať alebo prečítať stačí len stolná lampa.

před 4901 dňami Odpovedať Nahlásiť
Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Bývanie a záhrada