Avatar užívateľa
Pokročilý

Ako sa da ušetriť v domacnosti?

Nejako by som chcela usporiť na energii a vode apod. a neviem ako. Ceny stále stúpajú, nikdy neklesajú. Sú nejaké vychytávky ako ušetriť? Čo pomáha vám v domácnosti, aby ste mohli znížiť mesačné náklady na energiu?

Uzamknutá otázka – ohodnoťte najlepšiu odpoveď symbolom palca.

Najlepšia odpoveď

Avatar užívateľa
Pokročilý

Šetrenie vody: urobte si malý test - dajte zátku do umývadla, pustite vodu a začnite si čistiť zuby ako obvykle. Určite vás prekvapí, koľko vody zbytočne odtečie.
To isté platí o holení aj o umývaní riadu pod tečúcou vodou. Nezanedbávajte ani pretekajúce kohútiky alebo toaletu. Najviac vody však spotrebuje práčka a vaňa. Sprchovaním spotrebujete o dve tretiny vody menej.
Šetrenie nenergie: Kúpte si úsporné žiarovky. Majú päťkrát menšiu spotrebu a vydržia svietiť pätnásťkrát dlhšie. Pri praní ušetríte, keď dáte prednosť nižším teplotám a kratším programom. Perte až vtedy, keď je bubon plný, prípadne využite polovičný program - ušetríte nielen energiu, ale aj vodu a prací prášok. Pokiaľ chladničku umiestnite blízko k stene, získate síce pár centimetrov priestoru, ale pridáte si o štvrtinu viac na spotrebe elektriny. Spotreba energie vzrastie, aj keď umiestnite chladničku na slnko. Elektroniku nenechávajte v režime stand by, no zakaždým ju vypínajte. Čo sa „computerov“ týka, notebook je úspornejšie ako klasický stolový počítač. Ak navyše PC používate ako prehrávač CD či DVD diskov, platíte za energiu štyrikrát viac než spotrebičov na to určených. Tiež nabíjačka, ktorá zostane v zásuvke po dobití mobilu, prípadne televízia, pri ktorej večer zaspíte, prídu ročne na niekoľko stoviek.
Šetrenie plynu: Ozdobná polička či závesy nad radiátorom potlačia účinnosť kúrenia až o 40 percent. Oplatí sa aj zníženie teploty: v noci a keď odchádzate z domova na celý deň či víkend.

Zdroj: www.lepsiebyvanie.centrum.sk/t ipy-a-triky/699895/je-kriza-se trime

 

Ďalšie odpovede:

Avatar užívateľa
Registrovaný

Bývat u susedov.
Já sa k nim chodím kúpat, čítat knihu aj varit.
To je potom krása, keď mi prijde faktura a ešte mi vracajú.

 

Diskusia k otázke

Avatar užívateľa
Pokročilý

28SagA28

Nepúšťať zbytočne vodu, ani telku alebo počítač ked pri ňom nikto nie je a hlavne umývajte všetky okná preto, lebo ked sú umyté je viac osvetlená izba a ked je aj zamračené obloha neustále svieti a ked je večer a chcete si niečo napísať alebo prečítať stačí len stolná lampa.

 

Prihlásiť sa

Položte otázku, odpovedzte, zapojte sa, …

začnite tu

Reklama

Kvalitné odpovede v: Bývanie a záhrada

Bronzový Judith 30
Pokročilý Elektrikář 28
Strieborný Dr.Axl 22
Bronzový MonaLis 16
Strieborný Led 14
Bronzový Drap 11
Pokročilý Jenifo 11
Bronzový arygnoc 9
Bronzový divoska 8
Pokročilý Slon 8

Zobraziť celkový rebríček

Facebook

 

Na Vašej požiadavke sa pracuje. Počkajte, prosím.