Avatar užívateľa
anonym

Ako sa dá určiť vek stromu?

Zaujímalo by ma, či sa dá a akým spôsobom sa dá určiť ako dlho je daný strom už na svete, aký je starý? Existuje na to nejaká metoda? Určujú to experti na stromy, alebo to môže určiť i laik pri prechádzke po lese.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pre koho je otázka zaujímavá? anonym před 5046 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
lienka

U nás v strednej Europe mávame studené zimy a teplé leta. Stromy rastú iba behom teplého obdobia. Rast začína v jari a konči na jeseň. Potom následuje obdobie zimného kľudu a keď opäť príde jar, rast pokračuje. Každý rok sa v dreve stromu vytvorí kruh, ktorý nazývame letokruh. U zrezaného, alebo spadnutého stromu sa daju na kmeni tieto letokruhy spočítať ľahko. Nevyzerajú však vždy rovnako. Behom teplých a vlhkých liet sa vytvárajú letokruhy širšie, letokruhy z chladnejších rokov sú nakopak užšie. Tlšťka letokruhu nám teda prezrádza veľa o počasí behom života stromu.

0 Nominácie Nahlásiť

Otázka nemá žiadne ďalšie odpovede.Diskusia k otázke
Avatar užívateľa
marek

Vek stojaceho stromu (na spílenom spočítame letokruhy) sa zisťuje tak, že sa spravý vývrt špeciálnym nebožiecom, a na tomto vývrte sa takisto spočítajú letokruhy. Pri prechádzke po lese môžeme určiť vek ihličnatých stromov cca. do 20 rokov spočítaním praslenov.

před 5007 dňami Odpovedať Nahlásiť
Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Príroda a životné prostredie