Avatar užívateľa
anonym

Ako presne včely vyrábajú med?

Milujem med, akýkoľvek hustejší, riedky, lesný apod., ale hlavne ten pravý, bez umelých farbiv a prísad ako to býva u tých čo sa predávajú vo veľkých supermárketoch. Nikto v našej rodine nebol včelár, tak som sa nikdy nedozvedela ako presne včely vyrabajú med. Možno dostanem odpoveď tuna.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pre koho je otázka zaujímavá? darinapol, anonym před 4959 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
lienka

Ano, súhlasím s elektrikářem. Môj dedko bol včelár a ten mi to toľko krát vysvetľoval, keď som bola malá. Včely sú vybavené sosákom, ktorým vysávajú z kvetov sladkú šťavu- nektar. Nasatá šťava putuje do včelieho žalúdku, do tzv. medového váčku. Včela v ňom premiešava nektar s valstnými telesnými látkami. Potom túto tekutinu opäť vyvrhne a skladuje ju v plastoch postavených z včelieho vosku. Med tuna dozrieva a stráca pritom väčšinu obsiahnutej vody. Výsledkom je hustý sladký med. Z jednoho včelstva má včelár na jeseň zhruba 7kg medu, musí ho ale nahradiť cukrovou vodou, pretože včely vyrábajú med do zásoby, aby maly dostatok potravy ony i ich potomstvo.

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
Elektrikář

Květy obsahují nektar je to cukrový roztok který láká hmyz k pohybu na květu a tím je opyluje jinak by jsme nemněli žádné plody a semena.Včely jí nasají a oddělí z ní vodu. ukladají do buněk v plástvích jako energetickou potravu. Lidé přišli na to že když dají včelám náhradní potravu, cukrový roztok mohou si část těchto zásob vzít aniž by včely pomřely v zimně hladem.Lesní medy, medovicové jsou sezbírané výkaly mšic. V Praze na nábřeží, kde byly napadené lípy mšicemi byly listy celé ulepené od medovice,a pod stromy lepkavá vrstva.

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Zvieratá