Avatar užívateľa
anonym

Ako funguje vlak zubačka?

Prežila som nádhernu cestu zubačkou. Je to taká nostalgická cesta, skvelý zážitok. Ako takýto stroj vlastne funguje? Viem že sa hlavne používa v horách.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5038 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
Bumbes

Zubačka – Ozubnicová železnica je v provozu mezi stanicemi Štrba a Štrbské Pleso od roku 1970, kdy se konalo na Štrbském Plese mistrovství světa v klasickém lyžování. Dříve na jejím místě byla původní parní ozubená dráha z roku 1896, která Štrbské Pleso tehdy zpřístupnila turistům. Provoz na ní skončil po 40 letech existence. Na trati do nejvýše položeného střediska v Tatrách dlouhé 4753 metrů je převýšení 455 metrů.

Zdroj: sk.wikipedia.or­g/wiki/Ozubni­cov%C3%A1_%C5%BE­eleznica

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
jozo

Bežné vlaky niesu schopné prekonávať veľké stúpanie. Stúpanie nad 10 percent nezvládne žiadny vlak, pretože trenie medzi kolesom a kolejnicou už nestačí. Na strmé trate sa preto používajú ozubnicové železničné súpravy. Hovorovo sa im hovorí zubačky alebo zubatky. V ose koleje sa nachádza ozubený hrebeň. Do jeho otvoru zapadajú zuby ozubeného kolesa, ktoré je poháňané lokomotívou. Tak sa vlak pomaly posúva smerom hore. Já poznám zubačku v 4eskej republike tzv. Kořenovskú zubačku, ta vedie z Tanvaldu do Kořenova a ďalej do Harrachova.

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Veda