Avatar užívateľa
veronikaiq

Ako často sa blýska?

Poslednou dobou prebiehajú strašné búrky, koneckoncov narobili problémy. Tak pri pozorovaní bleskov som zistila, že o nich nič neviem. Čo viete o bleskoch a blýskaní sa?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pre koho je otázka zaujímavá? tanama před 4982 dňami Sledovať NahlásiťOdpovede
Avatar užívateľa
Elektrikář

Blesky jsou výboje statické elekřiny které vznikají pohybem různě teplých a různě vlhkých vrstev vzduchu. Vlhký vzuch v sobe elektřinu kondezuje. Když náboj překročí v mraku svou mez vybíjí se buď mezi mraky z opačným nábojem nebo proti zemi.Elektrická jiskra rozrazí vrstvu vzduchu a když se vzduch srazí zpět vzniká zvukový efekt hřmnění.
Stejný efekt vzniká při průletu nadzvukových letadel, aerodynamický třesk

0 Nominácie Nahlásiť


Avatar užívateľa
ciernak

V každom okamihu je na Zemi 2000 až 3000 búriek. Štatistiky uvádzajú, že každú sekundu je nad celou planetou zhruba 100 bleskov, to je 360 000 bleskov za hodinu. Väčšia časť z nich roztrhne oblohu niekde v tropických oblastiach. Ale ani v našich zemepisných šírkach, teda v miernom pásme, nieje o búrky núdza. U nás dochádza k búrkam hlavne v letnom období. Väčšina ľudí úder bleskom prežije, ale i tak blesky u nás každý rok spôsobia smrť jednoho až dvoch ľudí. Keď nás vonku prekvapí búrka, mali by sme sa vyhnuť vysokým stromom či vyvýšeným miestam.

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Príroda a životné prostredie