Avatar užívateľa
anonym

Aké sú príznaky ochorení vzniknuté kliešťami?

Počul som, že kliešte su nebezpečné a môžu prenášať nejaké choroby. O aké choroby ide? Aké sú ich príznaky? A ako sa pred klieštami chrániť?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5031 dňami Sledovať Nahlásiť



Najlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
ciernak

Kliešte sa udržujú vo vrstve zelene cca 0,5 – 1 m nad zemou. Vyskytujú sa najmä v zmiešaných a listnatých lesoch a v terénoch s krovinami. Vyskytujú sa aj v mestských parkoch. Najväčšia aktivita kliešťov je v teplom období – od apríla do polovice októbra.
Ako sa chraniť:

  • v sezóne vždy používať repelent
  • zvážiť použitie kozmetického insekticídu a impregnáciu odevu
  • v oblasti so zvýšeným výskytom prispôsobte aj odev (svetlé oblečenia, dlhé rukávy a nohavice, nohavice zastrčené v topánkach)
  • neodpočívať na okrajoch lesa v nízkom poraste s vysokou trávou
  • po návrate z prírody sa prezliecť, vytrepať odev a prezrieť sa
  • prisatého kliešťa odstrániť čo najskôr
  • miesto prisatia najskôr dezinfikovať, potom kliešťa rovno vytiahnuť pinzetou tak, aby ste ho nerozmliaždili a nedostali sa do styku s obsahom jeho čriev, miesto opäť desinfikovať
  • ak v najbližšej dobe pozorujete príznaky podobné chrípkovému ochoreniu, alebo miesto po vytiahnutí ostalo začervenané, upozornite na to svojho lekára.

Kliešte na území našeho štátu môžu prenášať šíriť závažné infekčné ochorenia:
1, Kliešťová encefalitída- prvé príznaky ochorenia sa objavujú asi po 7 dňoch po prisatí infikovaného kliešťa a môžu prebehnúť iba ako chripkové ochorenie. U niektorých osôb po 2 – 4 týždňoch nastupuje druhá fáza ochorenia charakterizovaná prudkými bolesťami hlavy, obluzenosťou a dezorientáciou, vysokými horúčkami a aj bezvedomím. V tomto období môže dôjsť aj k trvalému poškodeniu nervového systému. Ochorenie je v mnohých prípadoch nasledované dlhou rekonvalescenciou. Proti kliešťovej encefalitíde existuje očkovanie, ktoré je účinné.
2, Lymská borelióza- pôvodcom lymskej boreliózy je malý mikrob – spirochéta. Choroba môže prebiehať ako latentná infekcia (zvýšené hladiny protilátok bez klinických prejavov).Fázy:

  • Včasná forma: inkubačná doba 7 – 10 dní – typickým príznakom je pomaly sa šíriaca červená škvrna, zvaná erythema migrans (EM), ktorá sa objaví v mieste prisátia kliešťa.Škvrna sa kruhovite zväčšuje. Ďalším príznakom môže byť horúčka, trasenie, bolesti vo svaloch, únava. U detí, menej často u dospelých sa niekedy nájde na koži ušného laloku, nosu, na prsnej bradavke alebo na penise po prisatí kliešťa modročervený uzlík 1 – 5cm veľký
  • Diseminovaná (roztrúsená) včasná forma – 20 – 65 dní. Po niekoľkých týždňoch, sa môžu vzskytnúť rôzne prejavy postihnutia nervového, kĺbového a kardiovaskulárneho systému. Nervové príznaky zahrnujú bolesť hlavy, stuhnutie šije, poruchy citlivosti a hybnosti, obrny a to najmä lícneho nervu, bolesti v chrbte aj v končatinách. Postihnutie kĺbov – lymská artritída – sa prejavuje bolesťami, ktoré sa sťahujú a trvajú krátku dobu. Ataky sa opakujú. Ďalej sem patria zápaly šliach, kĺbových puzdier a svalov. Srdcové problémy sa môžu prejaviť dušnosťou a pripomínať infarkt myokardu. Očné prejavy- môžu sa objaviť vo všetkých fázach ochorenia. Zápal spojiviek je najbežnejším prejavom.
  • Neskoršia štádium – 6 – 12 mesiacov ale aj niekoľko rokov. Prejavuje sa predovšetkým postihnutím kĺbov, kože a nervového systému. Základom liečby sú antibiotiká. Aby bolo znížené riziko prechodu choroby do neskoršieho – chronického štádia, mala by byť liečba zahájená čo najskôr.

Zdroj: www.utsm.szm.com/kli­este.htm

0 Nominácie Nahlásiť

Otázka nemá žiadne ďalšie odpovede.



Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Zdravie