Avatar užívateľa
anonym

Treba deti vychvaľovať?

Počula som, že netreba veľmi deti kritizovať, poučovať, či im stále niečo zakazovať. Je teda potrebné deti chváliť za všetko? Poučia sa deti chválením? Dosiahnem tým u deti oveľa viac ako kritikou a zakazovaním? Zlepšujú pochvaly deti?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pre koho je otázka zaujímavá? Led před 4989 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
Jenifo

Najlepšia cesta je zlatá stredná cesta. Treba deti ako chváliť tak aj karhať. Ak deti len karháme tak sa im zdá že nič co spravia , nie je dobré. A naopak. Ak ich len chválime, nevidia rozdiel medzi zlym a dobrým. Deti su múdre a vedia viac ako si myslíme. Chválením formujeme detom sebavedomie a odvahu. Kritikou ich zase učíme, že nik nie je dokonalý a že sa treba stále učiť , čo je správne a čo zlé. A ja osobne myslím, že naše deťi potrebujú oboje.

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
lienka

Deti, ktoré majú o sebe pozitívnu predstavu, sa správajú lepšie ako deti, ktoré o sebe majú negatívnu predstavu. Psychológovia radia chváliť deti čo najčastejšie, že sa im buduje tak sebavedomie a zároveň medzi rodičmi a detmi sa vytvára kladný vzťah. Čítala som knihu od jedného psychológa a ten radí:

  • chváliť deti medzi štyrmi očami: ak chcete deťom povedať niečo pozitívne, urobte to keď ste s nimi sami, osobná komunikácia je pre deti niečím jedinečným
  • chváliť deti pred spaním: dieťa si bude v postieľke vaše slová opakovať v mysli stále dokola, ráno si opäť nane spomenie a bude sa tešiť na to, že svoje kladné vlastnosti opäť preukáže
  • chváliť deti nenápadne: účinný spôsob ako deti pochvaľovať, je hovoriť o nich s niekým iným tak, aby vás počuli a mysleli si, že o tom neviete. Takto deti prijímajú pochvaly ako pravdivé a snažia sa urobiť všetko pre to, aby nám to znovu dokázali.
  • chváliť deťom písomne na lístočkoch: počkajte, kým dieťa pôjde spať a pochvalu napíšte. Lístok dajte na miesto, kde ho váš syn hneď ráno uvidí. Tieto odkazy sa zapisujú deťom do srdiečka.

0 Nominácie Nahlásiť


Avatar užívateľa
Led

Jenifo povedal celú Komenského a Makarenkovú teóriu výcchovy v kocke. Plne súhlasím.
Hlavne treba sa deťom viac venovať!!

0 Nominácie Nahlásiť

Avatar užívateľa
HuRe

Za všechno bych děti určitě nechválila, ale pochvalou se nikdy nic nezkazí. Stačí i malé uznání, třeba za maličkost.
A pochvaly povzbuzují k dalšímu konání, naopak kritika často vede k „zaseknutí se“.

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Rodina a vzťahy