Avatar užívateľa
anonym

Prečo kravy toľko žuvajú?

Mám za to, že kravy žuvajú snáď stále. Je to akoby to prežúvanie bola ich droga. Akoby žuvaly žuvačky. Prečo teda toľko žuvajú? Nie nadarmo sa asi vraví" žuješ ako krava".

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5067 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
anonym

Kráva, nebo třeba koza jsou přežvýkavci. Nejprve někde na pastvě rychle do bachoru nahází rostlinnou potravu, ta pak přejde do čepce a když je zvíře v klidu vrací se zpět po soustech k přežvýkání, pomom se dostane do části žaludku zvané kniha a pak sycena fermenty v části nazývané slez. Trávení rostlinné potravy je zdlouhavý proces a probíhá zejména ve střevech.

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
Led

Lepšie, než keby stále rozprávali 😁
ale pripájam sa k Dudu

0 Nominácie Nahlásiť


Avatar užívateľa
HuRe

Dudu to napsal skvěle, jen doplním, pokud to tazatel neví, že kráva má 4 žaludky. Názvy dudu napsal.

0 Nominácie Nahlásiť

Avatar užívateľa
ciernak

Ja tiež len doplním predchádzajúce odpovede. Kravy žuvajú celé hodiny a nemusia si strčiť nič do tlamy. Hovorí sa tomu, že prežúvajú. Žuvajú totiž ešte raz to, čo pred niekoľkými hodinami zožrali. Funguje to takto: kravy svojím jazykom spásajú veľké množstvo trávy, krátko ju rozžuvajú a prehltnú. Prehltnutá potrava sa najprv dostane do veľkého predžaludku, nazývaného bachor. Tu dochádza pôsobením baktérií ku kvaseniu a z trávy vznikne niečo, čo pripomína kyslú kapustu. Po niekoľkých hodinách kráva túto napol strávenu zmez zvráti späť do úst. Potom ju dôladne zožuje a prehltne do iných žalúdkov:čepca, knihy a nakoniec slezu, kde prebieha normálne trávenie.

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Zvieratá