Avatar užívateľa
anonym

Pijete meltu?

Moja babička mi meltu varila, keď som bola ešte malá. Vravela, že je zdravá. Rada by som si pripomenula chuť melty – „chuť detstva“. Vyrába sa ešte? Je to vôbec káva? Aké ma melta účinky a z čoho vlastne je?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5021 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
lienka

Melta je zmes koreňa čakanky obecnéj, cukrovéj repy, žita a jačmeňa. Melta je tradičná kávovinová náhražka. Jej prednosťami je práve obsah koreňa čakanky, ktorý je vhodný pre ľudské telo a v tradičnej potrave se nenachádza. Koreň čakanky obsahuje inulin, ktorý sa využívá pri liečbe žľčnikových kameňov, pri zápaloch močových ciest, pri ľadvinových kameňoch, pri nechutenstve, zápche. Bol dokázaný účinok snižujúci hladinu cholesterolu v plazme a pečeni a snižujúci tvorbu opuchov.
Meltu je možné používať i v období gravidity kedy se nedoporučuje piť kávu s ohľadom na obsiahnutý kofein a jeho vpliv na plod. Melta je teda vhodná alternativa kávového rituálu.
Melta však neni vhodná pre ľudí trpiacimi celiakiou, pretože obsahuje lepok!
Meltu zoženieš v potravinách naporcovanú v sáčkoch (ako čaj) v krabičke, alebo balenú vo veľkých sáčkoch (ako napr.mak).

0 Nominácie Nahlásiť

Otázka nemá žiadne ďalšie odpovede.Diskusia k otázke
Avatar užívateľa
novaklen13

Tak Meltu milujem. Tiež som sa k nej prvýkrát dostala v detstve a dokonca aj teraz si ju občas kúpim. Ako taká zdravá náhrada kávy je skvelá. Celkovo sú tie dnešné náhradky kávy výborné. Mňa teraz nedávno napríklad veľmi prekvapila káva bez kofeínu, ktorú som si objednala z https://www.fa­irtradecentrum­.sk/fair-trade-kava-bez-kofeinu/ Tá je chuťovo tiež vynikajúca.

před 868 dňami Odpovedať Nahlásiť
Avatar užívateľa
Elektrikář

Pro mne je to také vzpomínka na bezstarostné dětství. Maminka tam přidával trochu černé kávy a logr z turka. Je to už 50 let.

před 4957 dňami Odpovedať Nahlásiť
Avatar užívateľa
Elektrikář

Vyrábí se dodnes, ale už není cikorka která se k ní přidávala. Babi z dědou to mněli navařené do zásoby ve velké konvici na kachlových kamnech. Ráno byla s mlékem a chlebem k snídani. Přez dem se to pilo asi jako voda se sirupem když mněl někdo žízeň.

před 4957 dňami Odpovedať Nahlásiť
Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Jedlo a varenie