Avatar užívateľa
anonym

Niečo o úžovke?

Na zahrade sa nám ukázal had, ja som ho len zahliadla, veľmi sa hadou bojím, žlakla som sa a zutekala. Otec povedal, že to bola len úžovka. Tak by som sa chcela niečo o nej dozvedieť. Je tento had jedovatý? Čo je to vlastne za hada?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5110 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
ciernak

Tento had sa široko vyskytuje v nížinách kontinentálnej Európy,v Južnej Škandinávii, v Taliansku, na Britských ostrovoch s výnimkou Írska. Obýva aj severozápadnú Afriku a juhozápadnú Áziu.
Užovka obojková je náš najbežnejší had, okolo štíhleho a dlhého tela má 19 radov šupín. Hlavu majú mierne odlišnú podľa pohlavia. Samice ju majú širšiu, sploštenejšiu a zreteľnejší krk. Samci ju majú menej odlíšiteľnejšiu od krku a dlhšiu. Dožívajú sa až 10 rokov.
Vyskytuje sa väčšinou v blízkosti vody. Často sa objaví vo viniciach, alebo v blízkosti ľudských obydlí. Živí sa obojživelníkmi a rybami, ale príležitostne i cicavcami (drobnými hlodavcami), jaštericami a hmyzom.
Cez zimu sa ukladá na zimný spánok a pári sa krátko po jarnom zobudení v apríli až v máji. Predtým sa však vždy ešte zvlieka. Vajcia kladie po ôsmich až štyridsiatich kusoch v júni a júli. Mláďatá sa liahnu po šiestich až desiatich týždňoch.
Najlepší spôsob obrany je útek, užovka obojková je preto neobyčajne rýchla na hada. Dokáže vyvinúť rýchlosť až 6,7 kilometrov za hodinu. A pretože nemá jedový aparát, na obranu produkuje iba zapáchajúcu tekutinu z kloaky, alebo predstiera smrť.Pokiaľ tento spôsob obrany nezaberie, tak hryzie. Najväčším nepriateľom užoviek je človek, ďalšími jazvece, ježe, mačky a dravé vtáky. Užovky rodu natrix však majú jedovaté sliny, ktoré pôsobia hlavne na obojživelníky. Pre človeka však nepredstavujú vôbec žiadne nebezpečenstvo.

0 Nominácie Nahlásiť

Otázka nemá žiadne ďalšie odpovede.Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Zvieratá