Avatar užívateľa
anonym

Niečo o tureckej káve.

Zauzjímalo by ma, či má turecká káva pôvod ozaj v Turecku. Ako sa správne robí turecká káva? Môže sa niečim ochucovať? V čom sa má podávať? V šákloch, alebo v pohároch?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pre koho je otázka zaujímavá? vaso_eng před 5011 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
ciernak

Používali ju už Arabi a hlavne Turci, ktorí doviezli kávu a kultúru pitia kávy do Európy. Dodnes predstavuje najpopulárnejšiu šálku kávy na celom Balkáne. Je to jeden z mála používaných spôsobov prípravy kávy, keď sa káva dostáva do styku s vodou v bode varu.

Na prípravu tureckej kávy potrebujeme tradičnú džezvu, nazývanú aj ibrik. Ide o kónickú, najčastejšie mosadznú nádobu s dlhou rúčkou. používame najjemnejšie, takzvané prachové mletie kávy. Spôsob prípravy je v celku jednoduchý. Do džezvy dáme obvyklé množstvo kávy (7 – 9 g / šálka), podľa požadovaného množstva šálok.

Kávu zalejeme vodou, dáme na varič a pomaly privedieme do varu. Keď sa voda začne blížiť k bodu varu pomaly na nej začne stúpať pena a káva skypí. Vtedy dáme kávu dole z variča a počkáme kým pena mierne opadne a následne ju dáme znova na varič a celý proces opakujeme tri krát. Pri príprave pravej tureckej kávy sa po každom skypení zoberie pena lyžičkou a dá sa do pripravenej šálky. Z každého skypenia jedna šálka. Pena z prvého skypenia je určená pre hosťa. Pena je významným nosičom chutí a arómy, keďže je to v podstate emulzia z éterických olejov a vody. Pred podávaním počkáme, kým sa káva usadí na dne džezvy a opatrne nalejeme do šálok.

Ak pijeme kávu sladenú, tak cukor pridávame na začiatku ešte pred zaliatím vodou. Tradičná turecká káva sa podáva výrazne osladená, keďže chuť takto pripravenej kávy je prevažne horká. V arabských krajinách sa často káva ochucuje, kardamónom, škoricou, alebo vanilkou.

Zdroj: www.kafe.sk/pri­prava-kavy/turecka-kava.html

0 Nominácie Nahlásiť

Otázka nemá žiadne ďalšie odpovede.Diskusia k otázke
Avatar užívateľa
Elektrikář

Turecká káva, její vaření a podávání má arabské kořeny. Vařila se v džezvě a byl to skoro kávový obřad. Porce kávy se rozmíchala v džezvě ve studené oslazené vodě, nechala se na ohni z uhlíků jen několikrát vzkypět.
konvička se zahrabávala do hotkého písku na kraji ohniště. Pak se přelila do misky nebo šálku.Viděl jsem to v obchoďáku v Rumunsku.
Dostal jsem to studené v džezvě, Až si to dal jeden místní, pochopil jsem.Uprostřed místnosti stál sloupek byl tam eklekrický vařič s krabicí písku. A místní si tam svoje konvičky chodili zahrabávat.Pak se to přelilo do šálku.Může se přidávat koření prodává se káva z Vanilkou. Můj přítel si do kávy dával kakao a vanilkový cukr.

před 4956 dňami Odpovedať Nahlásiť
Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Jedlo a varenie