Avatar užívateľa
anonym

Niečo o špargľi?

Hoci som predtým nebola zvyknutá používať špargľu, počula som že je to veľmi užitočná zelenina. Manželovy strašne chutná. Aké vitamíny obsahuje táto zelenina? Aké má špargľa účinky? Poraďte nejaký recept.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pre koho je otázka zaujímavá? Led před 5080 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
jozo

Táto zdravá zelenina obsahuje iba 13 kalórií na 100g. Okrem toho je bohatá na vitamíny B1, B2, C a E, rovnako aj minerálne látky draslík, fosfor, horčík a železo.
Biela špargľa sa vyznačuje jemnou arómou, naproti tomu bielo-fialová ma korenistú chuť. Aby biele stonky nechutili ako drevo, treba ich poriadne ošúpať a konce odrezať. U zelených stoniek treba ošúpať iba spodok a varí sa kratšie ako biela. Čas varenia bilej špargľe je 15 až 18 minút, pri zelenej je to iba 10 až 15 minút.
Špargľová omeleta:
Uvaríme špargľu, rozšľaháme 2 vajcia s 2 polievkovými lyžicami vody, 2 polievkovými lyžicami miešaných byliniek a trochu soli. Omeletu osmažíme v 1 polievkovej lyžici repkového oleja a podávame so špargľou.
Výborná je špargľa ako príloha k lososu so zemiakmi, alebo ku pečenému kuraťu.
Najlepšie špargľa chutí, keď sa do vriacej vody pridá okrem soli aj štipka cukru, trocha citrónovej šťávy, asi pol deci bieleho vína a mletý muškátový oriešok.

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
PostApMan

Špargľi/Chřest obsahuje mnoho bílkovin a vitamínů. Je bohatým zdrojem kyseliny listové, beta-karotenu, vitamínu C a E.

Má močopudné a mírně projímavé účinky. V lidovém léčitelství se chřest používal jako povzbuzující nebo tišící prostředek při léčbě zánětu nervů nebo revmatismu.

Já osobně si ho dávám k masitým jídlům, nebo s chlebem.

0 Nominácie Nahlásiť


Avatar užívateľa
Bumbes

Špargľa – Chřest se řadí k lahůdkové zelenině. Pěstuje se v několika odrůdách, nejčastější je chřest bílý, zelený a fialový.
Léčivé účinky: Chřest obsahuje hodně betakarotenu (provitamin A)- na oči, kůži, vitamíny skupiny B (např. B1, riboflavin B2 – na kůži, vlasy, pyridoxin B6, biotin, niacin , kyselinu pantetovou. Chřest pomáhá při slabozrakosti, při poruchách paměti a spánku,posiluje nervy, působí na špatně se hojící rány. Chřest se považuje také za afrodiziakum.

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Jedlo a varenie