Avatar užívateľa
veronikaiq

Niečo o olivách?

Priateľovy chutnajú olivy, ja som im na chuť veľmi neprišla, dám si ich, ale niesom z nich namäko. Olivový olej používam ráda a chcem sa naučiť používať i olivy. V čom sú naložené olivy? Ako pripraviť olivy? Na čo všetko sa olivy môžu použiť?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4991 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
Elektrikář

Velké olivy pokrájíte a mužete s nimi dplňovat náplně plněných slaných amolet. Restované mleté maso, sýry, dušeně papriky.dušená rajčata, husší lečo nebo dušený porek. Můžete je stočit přepůlit spíchnout párátkem obalit v trojobalu a usmažit Rizolety z brambory je to dobrota.

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
lienka

Tajomstvo chuti olív spočíva v spôsobe ich prípravy. Olivy sa musia sa naložiť do sodného roztoku, v ktorom sa dužina kvasením zbaví horkosti a skrehne. Po dvoch až troch mesiacoch (čierne olivy nepotrebujú toľko času ako zelené) majú olivy svoju klasickú korenistú až horkastú chuť a môžu sa jesť. Konzervujú sa v slanom náleve alebo v oleji, prípadne v citrónovej šťave a nakladajú sa s bylinkami, cesnakom alebo čili. V obchode dostaneme aj vykôstkované olivy plnené mandľami, paprikou, cesnakovou pastou alebo čili.
Zatiaľ čo aromatické a chuťovo výrazné druhy olív sú obľúbeným predjedlom, jemnejšie a neutrálne druhy sa využívajú ako prísady do teplých a studených jedál. V kombinácii s ovčím syrom, cibuľkami, kaparami alebo tuniakom bývajú ozdobou šalátov a pizze, dochucujú pečené a dusené jedlá, ale aj rôzne omáčky. Francúzskou špecialitou je olivová pasta tapenáda – výrazne pikantný krém z čiernych olív, kapár, sardeliek a cesnaku, ktorý sa výborne hodí na čerstvý chlieb alebo s natvrdo uvarenými vajcami. Pripravíme si ju tak, že za pomalého prilievania 150 ml olivového oleja zmixujeme 2 strúčiky cesnaku, 200 g odkôstkovaných čiernych olív, 100 g sardeliek, 100 g kapár a lístky z 1 stonky tymianu.
Ináč sa používajú olivy do vína a do šalátov.

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Jedlo a varenie