Avatar užívateľa
anonym

Niečo o melone?

Mám veľmi rada melony, hlavne teraz v lete si ich kupujem každý deň. Zaujímalo by ma, či je melon ovocie, alebo zelenina? Aké vitamíny obsahuje? A viete niekto nejaký recept z melona? Rada by som vyskúšala niečo melonové vyrobiť.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5010 dňami Sledovať NahlásiťOdpovede
Avatar užívateľa
lienka

Melon totiž často býva nesprávne považováný za ovocie, pritom ide o druh plodovej zeleniny. Slovo melon pochádza z gréčtiny a znamená „veľké jablko“. Melon vodný, teda s červenou dužinou, obsahuje zhruba 91 % vody. Preto sa stává vítaným zavodňujúcím zdrojom pre organismus, ale zároveň je tiež dosť močopudný. Je pomerne nízkokalorický, obsahuje len 15–30 kcal/100g a je vydatným zdrojom kyseliny listovej, jablečnej a citronovej. Plody majú i vysoký podiel vitaminov A, ďalej vitaminov B (B1, B2, PP či P), vitamínov C a dalších minerálných prvkov – železa či vápníku. Žltý melon, zvaný cukrový, je o niečo sladší, má v sebe 6–8 % cukru (prevážne sacharózy).
Melon pôvodne rastol v oblastiach subtropickej Afriky, odkiaľ sa následne rozšíril do Azie. Do Europy, sa dostali cukrové melony roku 1495 do Francúzska.
Ja si robím melonový šalát:
1 veľký červený meloon, ale i žltý melon, 1 ananas, drobné sezonné ovocie (jahody, maliny, hrozno, jablka, pomaranče), limetková štáva, smotana na šlahanie, hrstka nasekaných mandlí, stúhaný kokos a hrozienka naložené v rumu
Postup: Veľký červený melon prepúlime a vydlabeme menšiou lyžičkou dužinu. Kúsky dužiny si dáme stranou do veľkej mísy. Vydlabané polky melonu použijeme ako mísy na farevný šalát. Môžeme ich i po okrajoch cik-cak ozdobne vykrájať. K dužine červeného melonu potom nakrájame nadrobno ostatné ovocie, hrozienka, zakápneme limetkovou šťávou z jednej limetky (podľa chuti), posypeme kokosom a zalejeme smotanou. Navrch posypeme nasekanými mandlami, kokosom a hrozienkami. Kdo chce, môže smotanu vyšľahať a zdobiť potom farebný šalát šlahačkou. A na záver zapíchneme prskavky pre deti.:o)

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Jedlo a varenie