Avatar užívateľa
anonym

Niečo o dinosauroch?

Malý syn od kamarátky ma rad dinosaury, ma celú zbierku – nálepky, plastové dinosaury a dokonca i drevenú skládačku. Naposledy sa ma opýtal, prečo dinosaury vyhynuli? Nevedela som mu naň odpovedať. Možno sa dočítam odpovede sem.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5000 dňami Sledovať NahlásiťOdpovede
Avatar užívateľa
Led

Vzhľadom svoju životosprávu a konštrukciu sa nedokázali prispôsobiť klimatickým zmenám. Na ich miesto nastúpili cicavce.

0 Nominácie Nahlásiť


Avatar užívateľa
jozo

Je strašne veľa teorii o tom prečo vyhynuli dinosaury:
Napríklad:
Prišla ľadová doba a veľjaštery pomrzli. Koncom vrchnej kriedy sa skutočne ochladilo a šírilo sa zaľadnenie od polárnych oblastí, ale šírilo sa pomaly a postupne. Takže dinosaury sa mohli včas presťahovať do teplejších oblastí. Okrem toho kostry dinosaurov nachádzame v sedimentoch z teplejšieho obdobia.
Alebo: Medzi druhohornými jaštermi zúrila nejaká morová epidémia. Biológia nepozná prípad epidémie, ktorá by v neporovnateľne menšom meradle vyhubila čo i len jediný po celom svete rozšírený druh. Tu však vymreli veľjaštery s najmenej 20 rodmi a stovkami druhov dinosaurov, navyše aj vtákojaštery a rybojaštery.
Ešte iná teoria: Vládcov druhohôr vytlačili cicavce, ktoré stáli vývojovo vyššie. Mohli sa živiť vajíčkami týchto plazov a tak ich decimovať. Prvé cicavce sa objavili pred viac ako 200 miliónmi rokov vo vrchnom triase. Boli veľké ako dnešné myši a ježe. Ešte koncom druhohôr nehrali v prírode významnejšiu úlohu. Ich prudký rozvoj nastal až po vymiznutí dinosaurov.

Zdroj: www.mozgovna.prav­da.sk/dinosau­ry-male-hlavy-velke-tela-preco-vyhynuli-fr5-/sk-mzar.asp?c=A090819_­180421_sk-mzar_p34

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Zvieratá