Avatar užívateľa
Strieborný

Môže byť prikázaná náhradná pracovná smena za štátny sviatok?

Ak štátny sviatok pripadne na pracovný deň, to znamená pracovník má nárok na pracovné voľno, alebo príplatok za prácu v Štátny sviatok. Ale ak vedúci organizácie, v snahe ušetriť mzdové prostriedky, v ten deň určí zamestnancom pracovné voľno, môže dať za ten deň náhradnú pracovnú smenu v iný deň, napríklad v deň pracovného pokoja alebo pracovného voľna, tj.sobota, nedeľa. Ak ano, za akých podmienok, podľa akého zákona a paragrafu?

Najlepšia odpoveď

Avatar užívateľa
Bronzový

Přestože se slovenské a české zákony v lecčem liší, troufám si odhadnout, že
v tomto ohledu to bude v obou zemích stejné (až se dostanu k PC se slovenským ZP, ještě si to ověřím a odpověď případně doplním nebo opravím).

Zákoník práce žádný „fond pracovní doby“ nezná. Jde jenom o pomůcku zaměstnavatele, kterou je zaměstnavatel používat tak, aby nepoškozovala zaměstnance.

Připadá-li na některý obvykle pracovní den státní svátek, nemůže zaměstnavatel svévolně "navýšit fond pracovní doby" o tento svátek. Naopak fond je třeba v tom měsíci o dobu svátku snížit.

Něco jiného je pracovní doba a rozvrh pracovních směn, jež podle obou ZP
určují zaměstnavatelé. Bude-li mít zaměstnavatel nějaký legitimní důvod
(neodkladná práce, kterou není možné vykonat jindy) pracovní směnu nařídit
na jiný termín, bude to podle mne možné.

Ovšem „náhradní pracovní směnu za státní svátek“ (= přesun pracovní směny ze svátku na sobotu) je podle nehoráznost.

—————
Pro Judith:

„Fond pracovní doby“ je jenom NEZÁVAZNÁ POMŮCKA, kterou zaměstnavatel nesmí zneužívat (nesmí ji používat v neprospěch zaměstnanců).

Pro zaměstnavatele i zaměstnance je závazná pracovní doba tak,
jak ji stanoví zákoník práce.

—————
Pro Led:
Ještě si to pro jistotu zkontroluji. Vrátím se.

 

Ďalšie odpovede:

Avatar užívateľa
Bronzový

V kazdej praci je urceny fond pracovnej doby, ktory ma kazdy zamestnanec odpracovat v danom mesiaci podla poctu pracovných dní. Ak pracovnik pracuje 5 dni v tyzdni v pravidelnom pracovnom case, t. j. v Po az Pi po 8 hodin denne, tak mu ten den statneho sviatku je zamestnavatel zaplatit. Ak vsak pracuje nepravidelne a na zmeny, napr. clen straznej sluzby, na recepcii a pod., tak v tom prípade ak ma volno cez sviatok a ma zadelenu zmenu v iné dni ci je to So ci Ne (tam je jasny priplatok) alebo pracovny den, to nie je nahrada za nic, je to iba ten prislusny fond pracovnej doby odpracovany. Ak by mal nieco navyse, to su uz nadcasy, bud platene alebo mu za ne prisluc ha nahradne volno.

 

Diskusia k otázke

Avatar užívateľa
Strieborný

Led

ivzez, ďakujem, prakticky potvrdzujete môj názor, ktorý som tvrdila vedúcemu tejto, napodiv, štátnej organizácie. Pritom stačilo málo, podľa zvyklostí a Kolektívnej zmluvy sa dohodnúť so zamestnancami, ktorých sa táto práca dotýka (nie sú to všetci pracovníci organizácie). Nejde totiž o neodkladnú prácu, ale o prácu zle zorganizovanú.

Avatar užívateľa
Strieborný

Led

Ide o pracovníkov s mesačným platom. V príkaze na prácu, ktorí dostali je jasne definovaná sobota ako "náhradná smena za štátny sviatok". V otázke nejde o príplatok, ale podľa môjho názoru o porušenie zákona.

 

Zaujímavé otázky v kategórii Právo a zákony

Prihlásiť sa

Položte otázku, odpovedzte, zapojte sa, …

začnite tu

Reklama

Kvalitné odpovede v: Právo a zákony

Strieborný Dr.Axl 81
Strieborný Led 63
Bronzový Judith 50
Bronzový divoska 18
Bronzový ivzez 15
Bronzový Drap 13
Bronzový MonaLis 11
Bronzový arygnoc 11
Bronzový quentos 9
Pokročilý marknie 9

Zobraziť celkový rebríček

Facebook

 

Na Vašej požiadavke sa pracuje. Počkajte, prosím.