Avatar užívateľa
anonym

Máte radi žuvačky?

Ja som kedysi bez žuvačkiek nemohla fungovať, strašne mi pomohli, keď som prestala fajčiť, ukľudňovali ma. Teraz už toľko žuvačky nežujem, ale je to skvelý pomocník na svieži dych, keď idem k zubarovy. Radi žujete žuvačky? Načo všetko vám pomohli žuvačky? Načo sa da žuvačka ešte použiť? Môže žuvačka aj uškodiť. Odkedy sú žuvačky na svete?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4976 dňami Sledovať Nahlásiť



Odpovede
Avatar užívateľa
veronikaiq

Svoje žuvacie svaly radi zamestnávali už starí Gréci – žuli takzvanú mastixovú gumu, ktorá im pomáhala čistiť zuby a dezinfikovať ústa. Gumovú živicu z ihličnatých stromov zase používali Indiáni z Nového Anglicka. Britskí kolonizátori vycítili príležitosť využiť tento zvyk obchodne a kocky borovicovej gumy sa tak v USA predávali už koncom 19. storočia. Žuvačke sa okrem iných vlastností zvykne pripisovať aj schopnosť uvoľniť človeka po psychickej stránke a udržať ho „v strehu“. Už v období svetových vojen sa tieto účinky snažila zužitkovať americká armáda – pravidelne ju dodávali bojujúcim vojakom. Popularita žuvačky sa rýchlo rozšírila aj do Európy. V našich krajinách bola po druhej svetovej vojne jej výroba údajne z hygienických dôvodov zakázaná. V 50. rokoch ju však opäť povolili, aby sa zabránilo obchodovaniu s týmto populárnym výrobkom na čiernom trhu.
Vyžuvané žuvačky môžu poslúžiť na zalepenie akéhokoľvek miesta, kde napríklad zateká voda. V kuchyni pri dreze, na terase, schodisku. Spojenie žuvačkou je pevné, tvrdé a nezapadá prachom.

Zdroj: www.zena.sme.sk/c/414618­6/fenomen-zuvacka.html#ix­zz13yKXZqMQ

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Jedlo a varenie