Avatar užívateľa
anonym

Čo znamenajú čísla napísane na vajciach?

Keď som bývala u našich, s takouto vecou som sa nestretla – mali domáce sliepky. Odkedy kupujem vajcia, vrtá mi v hlave jedna vec- prečo sú tam tie čísla a čo znamenajú? Určite to nejaký zmysel má. Je to snáď datum? Akýsi divný.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pre koho je otázka zaujímavá? marknie, vaso_eng, Elektrikář před 4957 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
HuRe

Značení vajec

Na každém vejci v obchodě najdete razítko, z něhož se dozvíte detailní informace o původu vajec. Takže, je-li první jednička, pochází vejce od slepic chovaných ve volném výběhu, dvojka značí nosnice z halového chovu, trojka z klecového a je-li první nula, tak jde o slepice z chovu ekologického. Další čísla a znaky na vejcích pak na základě nařízení EU č. 2002/4/ES jsou – kód státu a poslední číslo je registrační číslo hospodářství. Kód producenta musí být na obalu nebo uvnitř obalu vysvětlen. Naprostá většina vajec na zdejším trhu pochází z klecového chovu, malá část z podestýlkového.

Vejce jsou dále tříděna podle hmotnosti do předem stanovených skupin:

S (small) < 53 g

M (medium) 53–63 g

L (large) 63–73 g

XL (extra large) >73 g

Pokud prodává chovatel vejce od svých slepic tzv. ze dvora, tj. „přímo konečnému spotřebiteli k užití v jeho domácnosti“, tak samozřejmě vejce nikterak neoznačuje. Samozřejmě ale musí mít chov slepic zdravý a i on musí dodržovat podmínky pro skladování vajec.

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
Elektrikář

Je to váhová kategorie A B C D a z dalšího kodu se dá zjistit kdo je vyrábí.Možná i datum výroby.

0 Nominácie Nahlásiť


Avatar užívateľa
lienka

Nieje vajce ako vajce. Každé vajkce, ktoré kúpiš v obchode, by malo mať toto označenie-razítko. A tiež na papierovej krabici sú rôzne údaje. Slepačie vajce sa delí podľa veľkosti: označenie 5 majú vajcia vážiace menej než 53 gramov , M znamená 53 až 62 gramov, L 63 až 72 gramov a XL dostanú vajcia nad 73 gramov. Vajcia sa ďalej triedia podľa akosti na triedu A (čerstvé vajce s dobrými chuťovými vlastnosťami a vysokou výživovou hodnotou) a triedu B. Kód na vajci nás informuje tiež o farme a o krajine, z ktorej vajce pochádza. SK znamená, že vajce pochádza zo Slovenska, CZ že je z Česka apod. Ďalšie údaje informujú o podmienkach chovu : vajce z klietkového chovu majú číslo 3, z chovu na podstielke číslo 2, z voľného výbehu 1 a z ekologického 0. Vlastne súhlasím s HuRe, je to tak ako piše.

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke
Avatar užívateľa
ivanka386

Všeobecne by to malo znamenať to, odkiaľ sliepky pochádza, čím boli kŕmené, dátum znášky vajcia a ďalšie identifikačné údaje. Je to primárne pre to, aby sa dala vajcia v prípade problémov stiahnuť z predaja (napríklad salmonela). Viac neporadím. My osobne si sliepky správame sami doma, máme istotu kvalitného krmiva od https://www.e­nergyshobby.sk/krmi­va/ a neriešime ceny v obchodaku. :)

před 945 dňami Odpovedať Nahlásiť
Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Jedlo a varenie