Avatar užívateľa
anonym

Čo znamená preklúzia?

Sem tam to slovo započujem v televizii, hlavne v Tv novinách, či v nejakých reláciách, kde riešia otázky práva. Čo to slovo zmanemá?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pre koho je otázka zaujímavá? Jenifo před 5024 dňami Sledovať NahlásiťOdpovede
Avatar užívateľa
Jenifo

Ak niekto spôsobí škodu a poškodený nenahlási o náhradu škody do zakonom stanovenej lehoty tak sa o nu pripraví. Takže ak v súdnom jednaní nahlasite škodu po preklúzivnej lehote, súd túto žalobu zamietne.

0 Nominácie Nahlásiť


Avatar užívateľa
jozo

Preklúzia znamená zánik práva. O zániku hovoríme vtedy, keď právna norma (trvanie nejakého práva vopred) obmedzuje na nejaký čas alebo, keď právna norma ustanovuje, že sa musí splniť určitá povinnosť, aby sa právo zachovalo. K zániku práva dochádza len v zvlášť odôvodnených prípadoch a to v zákone stanovených, pretože preklúziou zaniká právo prijaté. Plnenie preklúzovanej pohľadávky považujeme za bezdôvodné obohatenie. K zániku práva súd prihliada i bez návrhu dlžníka, t.j. s úradnej moci, úrad – povinnosť (reklamácia topánok).
Právne vedomie je súčasťou právneho regulovania spoločenských vzťahov. Právnym vedomím rozumieme súhrn právnych názorov a predstáv spoločnosti. Predstavy obsiahnuté v tomto vedomí sú výsledkom jednak poznania a hodnotenia práva a jednak výsledkom vytvorenia istých postojov k nemu. Právne vedomie je vlastne zrkadlom, v ktorom sa právo odráža a to či už v správnej alebo nesprávnej podobe. Obsah individuálneho právneho vedomia tvoria poznatky, predstavy o práve, názory a postoje k právu, a výroky o tom aké by právo malo byť.

Zdroj: www.referaty.a­tlas.sk/odbor­ne_humanitne/pra­vo/16716/?page=2

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Právo a zákony