Avatar užívateľa
anonym

co znamena byť užívateľom bytu

neviem si poradiť pri najomnej dohode ak bytove družstvo uviedlo že som uživateľka bytu znamena to som najomníčka takisto ako býv.manžel. Nie . som uvedena v dohode o prevode členstva na zmluve iba byvali manželPrevod bol urobený počas manželstva len som tam neuvedená.prosím poradte.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pre koho je otázka zaujímavá? vaso_eng, ciernak před 5019 dňami Sledovať Nahlásiť



Odpovede
Avatar užívateľa
marknie

Nájom bytu a súvisiace otázky upravuje Občiansky zákonník (zák.č. 40/1964 Z.z.), preto ustanovenia uvedené nižšie budú z tohoto zákona (ak nebude uvedené inak).

Užívateľom sa rozumie osoba, ktorá žije s nájomcom v spoločnej domácnosti a má právo popri práve užívať byt aj právo užívať spoločné priestory a zariadenie domu, ako aj požívať plnenia, ktorých poskytovanie je spojené s užívaním bytu. (§ 688 OZ). Nie je to však nejaký zákonný pojem, ak sa nemýlim.

Spoločný nájom medzi manželmi upravuje § 703 a nasledujúce. Tam by som hľadal odpoveď na Vašu otázku.

V prípade, že ide o družstevný byt, je takmer vylúčené aby jeho výhradným nájomcom bol iba manžel. Pretože:

„Ak sa za trvania manželstva manželia alebo jeden z nich stanú nájomcami bytu, vznikne spoločný nájom bytu manželmi“ § 703 ods. 1 OZ

a druhá možnosť:

" Ak sa niektorý z manželov stal nájomcom bytu pred uzavretím manželstva, vznikne obom manželom spoločný nájom bytu uzavretím manželstva." § 704 ods.1 OZ

Preto sa zdá, že podľa zákona by ste mali byť nájomcom spoločne s manželom bez ohľadu na to, či nájom vznikol pred alebo po uzavretí manželstva.

POZN.: Samozrejme sa jedná len o všeobecnú odpoveď bez záruky na stopercentnú správnosť v danom konkrétnom prípade. Určite by som v danej veci odporúčal obrátiť sa na právnika alebo Centrum právnej pomoci.

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Právo a zákony