Avatar užívateľa
anonym

Čo je habanero?

Manžel chodí s kamarátmi rád do mexickej reštaurácie, hlavne kvôly tequile, ale aj kvôly mexickej kuchyni. Ja mexickú kuchyňu veľmi nemusím asi preto, že je tak pikantná a štipľavá. Ale on stále básni o chili papričkách a o nejakom habanere? Čo to je?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5041 dňami Sledovať NahlásiťOdpovede
Avatar užívateľa
jozo

Habanero je jedným z druhov čili, patriace k špičke na stupnici pálivosti. Indiáni v Latinskej Amerike (dnešná Kuba…) poznali podľa archeologických nálezov divoké čili papričky už 7000 rokov pr. n. l. Domorodí Američania pestovali čili plantážne v období medzi rokmi 5200 a 3400 p.n.l. Patrili medzi najstaršie kultivované plodiny v Amerike. Obrovský rozkvet a obľubu zaznamenali čili papričky v mayskej civilizácii (v dnešnom južnom Mexiku a na Yucatáne). Mayovia pestovali ich najrôznejšie varianty a užívali ich takmer do každého jedla. Do Európy, konkrétne do Španielska, priviezol prvé čili papričky DiIEGO ALVAREZ CHANCA, ktorý bol lekárom na Kolumbovej druhej výprave v roku 1493. Odrody habanera či ďalších čili sa vyvinuli do úžasnej rozmanitosti tvarov , farieb a samozrejme chutí. Divoké čili sa dodnes predáva popri svojich vyšľachtených potomkoch.
Dnes sú čili najpoužívanejšie zo všetkých prírodných liekov. Krémy robené s kapsaicínom z čili sú najviac odporúčaným lokálnym liečením artritídy. Čerstvé čili sú bez tuku, bez nasýtených tukov, majú veľmi nízky obsah sodíka, sú bez cholesterolu , sú nízko kalorické, majú veľa vitamínov, najmä A a C. Podľa amerického úradu pre potraviny a lieky, sú veľkým prínosom pre zdravú výživu. Kapsaicin je účinný taktiež v liečbe bolesti pri diabetickej neuropatii, osteoartritíde, post-herpetickej neuralgii alebo u pacientov s artrózou, fibromyalgiou, ako aj v liečbe kožných prejavov psoriázy. Čili obsahuje veľké množstvo vitamínu C, ktorý posilňuje obranyschopnosť organizmu. Prírodná látka kapsaicin povzbudzuje činnosť zažívacieho traktu.

Zdroj: www.habanero.sk

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Jedlo a varenie