Avatar užívateľa
anonym

Čím sa kŕmia mačky?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5108 dňami Sledovať NahlásiťOdpovede
Avatar užívateľa
jozo

Mačiatko si prinesiete vo veku 9–13 týždňov. Chovateľ vám iste prezradil, čo doteraz papalo. Najjednoduchšie bude, ak budete aspoň zo začiatku v jeho stravovacích návykoch pokračovať.

Mačiatko je treba kŕmiť 4 až 5-krát denne, čo sa do šiestich mesiacov jeho života zníži na dva razy denne – ráno a večer. Ranné kŕmenie odporúčame suché – granule, môžeme ho totiž nechať tigrovi celý deň, takže si môže v prípade potreby zobnúť, pretože mačky nezvyknú zjesť celú porciu naraz. Mačky spravidla zjedia len toľko, koľko potrebujú. Sú však aj mačky, ktoré jedia, dokým vidia naložené a na tie potom treba dávať pozor, aby príliš nepribrali.

Ak chceme skúsiť niečo nové, kúpime menšie balenie, pretože sa môže stať, že nám nad tým krmivom mačka ohrnie nos. V prípade, že jedlo očuchá, odíde, vráti sa, zobne si, zasa odíde, tak je isté, že to síce nie je to pravé orechové, ale mačka to zje, keď bude naozaj hladná. Ak sa však jedla ani nedotkne a neprivonia k nemu druhý, či tretí raz, nie je tej sily, ktorá by ju prinútila zjesť to. Neodporúčame však navykať mačku na to, že keď práve nemá chuť na predložené jedlo, podávať jej hneď druhé. Mačka by si zvykla a mala by vás omotaných okolo prsta.
Mačky sú tvory maškrtné a potrebujú rozmanitú stravu. Nemusíte sa obávať kombinovať všetky tri druhy krmiva. Na trhu dnes existuje široká škála kvalitných krmív za prijateľnú cenu. Vždy sa treba v prvom rade pozerať na to, či je daná konzerva či granule vhodná pre vek a aktivitu vášho miláčika. Vyvarujte sa však krmív predávaných v supermarketoch.
Hlavne v prípade, keď kŕmite mačku granulami, je potrebné, aby malo stály prístup k vode. Voda by mala byť čerstvá, meniť aspoň raz denne.
Mačka je tvor mäsožravý a jej zažívací trakt je dokonale prispôsobený pre trávenie takejto potravy. Aspoň 3-krát týždenne je vhodné mačke podávať mäso. Kŕmiť môžete mäsom hovädzím, jahňacím a kuracím – posledné dve musia byť tepelne upravené. Pre pestrosť potravy a prísun potrebných vitamínov a minerálov je vhodné podávať mačke aj iné potraviny ako sú vajcia, jogurt, syry, ryby a pod.
Mlieko obsahuje druh cukru – laktózu, ktorý mačka po 6. mesiaci života nie je schopná stráviť. V jej žalúdku sa totiž nachádza väčšie množstvo kyselín, ktoré mlieko zrazia, čo môže vyvolať problémy so zažívaním a hnačky. Ak vaša mačka mlieko zbožňuje, urobte jej radosť špeciálnym mliekom pre mačky, alebo zrieďte TATRA mlieko v pomere 2:1 s vodou.
Mačka potrebuje k životu trávu, ktorá u nej vyvoláva prirodzené vyvrátenie bezoárov.

Zdroj: sk.wikibooks.or­g/wiki/Chov_ma­čiek/Starostli­vosť_o_mačiat­ko

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Zvieratá