Avatar užívateľa
anonym

Aký je váš názor na slivovicu?

Chcel by som slivovicu kúpiť ako jeden z darčekov na svadbu kamarátovy, ktorý sa žení už zanedlho. Je Čech a počul som, že tento nápoj aj česi majú radi. Ja som slivovicu pil iba raz na návšteve. Môžte mi poradiť, či to je dobrý darček a niečo tiež napísať o slivovici? Aby keď ju budem dávať, som vedel niečo o nej povedať.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5064 dňami Sledovať NahlásiťOdpovede
Avatar užívateľa
jozo

Myslím si, že slivovica je ideálny nápoj na darovanie. Z vlastných skúsenosti viem, že keď som bol na návšteve u kamaráta v Prahe a priniesol som mu ako pozornosť slivovicu, bol veľmi rád. Priniesol som mu domácu (otec vypaľuje len pre vlastné potreby), táto mala nejakých 58%. A povedal, že Slováci a Moraváci majú najlepšiu slivovicu.
Ináč, keď cheš vedieť niečo o slivovici:
Slivovica je destilát vyrobený zo zrelých sliviek kvasením, destiláciou. Má výraznú ovocnú vôňu a chuť s buketom kôstok.
Pod označením Slivovica sa predáva aj alkohol vyrobený miešaním liehu a aromatických prísad. Takto vyrobený alkohol však nemá právo používať názov „slivovica“.
Výroba slivovice spočíva v zberu ovocia a jeho spracovaní: najprv sa ovocie dá kvasiť (fermentuje sa v drevených alebo nerezových nádobách- prekvasuje sa. Cukor sa z ovocia mení na alkohol),merá sa cukornatosť a obsah alkoholu v kvase. Potom nastáva destilácia a čistenie- ide o oddeľovanie alkoholu od ostatných látok. Postupne viacerým prepaľovaním sa získava koncentrovanejší alkohol a odstrania sa tak nežiadúce prímesi. Slivovica sa potom musí dať nechať vyzrieť do dubových, alebo nerezových sudov. Usadením sa ustáli vôňa a chuť. Vo finále sa slivovica riedi destilovanou vodou na obsah alkoholu 40–55%.
Čím je slivovica staršia, tým je lepšia.
Ináč môj otec berie slivovicu i ako liek – na bolesti v krku a na žalúdok pije slivovicu s mletým čierným korením, alebo červenou mletou paprikou.
A dodám ti ešte nejaký moravský vtip:
V případě, že Moravan mužského pohlaví je svou momentální manželkou vyhozen z bytu:

  1. že chlašče sliovicu
  2. že nechlašče sliovicu

sebere si svých pět švestek a jde tam, kde může aspoň po určitou dobu provádět činnost č.1 a to nejlépe do Uherského Brodu, kde je pití slivovice povinné.

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Jedlo a varenie