Avatar užívateľa
anonym

Aká je historia čokolády?

Mám túto pochuťku veľmi rada a každý deň si doprajem aspoň kúsok čokolády. Neviete odkiaľ táto zázračná sladkosť pochádza? Kde ju vymysleli a ako?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5024 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
jozo

I keď väčšina ľudí si myslí, že čokoláda pochádza zo Švajčiarska, neni tomu úplne tak. O existecii čokolády sa dozvedeli až v r. 1697, keď do Švajčiarska priviezol čokoládu starosta Curychu Heinrich Escher. Touto dobou už čokoládou boli zaplavované bohatšie vrstvy rôznych európskych štátov. I keď prvé továrne na čokoládu vo Švajčiarsku vyrabali túto pochutinu až v 19. storočí, dostala sa táto krajina čoskoro do popredia vo výrove čokolády, pretože táto zem má kvalitné mlieko, lebo ich kravy sa pasú na krásnych čistých pasienkoch. Čokoláda sa odjakživa vyrába z kakaovníkov, ktoré rástli v tropických dažďových pralesoch a pri povodí Amazonky a Orinoka. Takže za pôvodných pestovateľov kakaovníku sú považovaní Olmékovia, Máyovia a Aztékovia. Olmekovia pestovali túto vzácnu rastlinu na pobreží Mexika, Máyovia v oblasti strednej Ameriky. Máyovia a Aztékovia brali kakaovník za afrodiziakum. Prvá chuť čokolády bola veľmi horká, preto sa kakaové boby fermentovaly, pražily a drtily a nakoniec sa zahusťovali kukuričnou múčkou a pridávalo sa rôzne korenie ako vanilka a chilli. Túto pochutinu nazývali chocolatla a pila ju len vládnuca vrstva. Do Európy priviezol kakaové boby a nápoj chocolatl španielsky dobyvateľ Hermando Cortés v polovici 16. storočia, keď si podrobil Mexiko.
Prvý Čokoládový nápoj bol horúci a preto sa časom začali vymýšľať nové postupy na výrobu a začal sa do čokolády pridávať cukor.
Prvá tuhá čokoláda vznikla v r. 1847 zmiešaním kakaového másla, kakaového prášku a pridaním cukru.
Prvá mliečna čokoláda vznikla v r. 1875 pridaním konedenzovaného mlieka.

0 Nominácie Nahlásiť

Otázka nemá žiadne ďalšie odpovede.Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Jedlo a varenie