Avatar užívateľa
iva

ak mám byt v sudnom konani o určenie vlastníckeho práva, može ist byt do dobrovolnej dražby?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3768 dňami Sledovať Nahlásiť



Odpovede
Avatar užívateľa
marknie

Keďže je byt predmetom súdneho konania o určenie vlastníckeho práva, doterajšie vlastníctvo bolo spochybnené a vlastník bude určený až právoplatným rozhodnutím súdu. Táto skutočnosť by mala byť vyznačená v katastri nehnuteľností poznámkou.

Samotná poznámka nebráni tomu, aby sa byt stal predmetom dobrovoľnej dražby- je ale určitým rizikom prípadného vydražiteľa, že skutočnosť o poznámke ignoroval.

Osoba, ktorá by bola určená za vlastníka nehnuteľnosti by sa totiž mohla domáhať určenia neplatnosti dražby.

Dalo by sa tiež uvažovať o analogickom použití §159a občianskeho súdneho poriadku, ktorý stanoví, že výrok právoplatného rozsudku o určení vecného práva k nehnuteľnosti je záväzný aj pre účastníkov zmluvy, ktorej sa týka návrh na povolenie vkladu vecného práva k dotknutej nehnuteľnosti a ktorý bol podaný v čase, keď v katastri nehnuteľností bola vykonaná poznámka o tomto súdnom konaní. (v tomto prípade by ale nešlo o "podvodnú" zmluvu s úmyslom "zbaviť sa" nehnuteľnosti, ale dražbu). Toto je už ale asi až príliš odvážna konštrukcia, skôr by šlo o neplatnosť dražby.

0 Nominácie Nahlásiť

Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Právo a zákony