Avatar užívateľa
anonym

Viete niečo o ochorení helikobakter pylori?

Tento týždeň zistili mamke, že toto ochorenie má, že má akehosi helikobaktera. Viem o tom len to, že je to ochorenie žaludku. Mate s tým niekto skúsenosti? O aké ochorenie ide a čo ho spôsobuje?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4918 dňami Sledovať Nahlásiť



Najlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
Vvornth

Ochorenia tráviacej sústavy patria v súčasnosti k ochoreniam, ktoré majú stúpajúce percento výskytu a časté komplikácie. Ochorenie súvisí s negatívnymi vplyvmi civilizácie. Nesprávna životospráva, stres, fajčenie, nadmerné užívanie liekov, hlavne nesteroidných antireumatík, ale aj genetické faktory majú vplyv na vznik ochorenia. Príčiny vzniku vredovej choroby sú roky predmetom úvah, štúdií, diskusií a mnohých vedeckých prác.
Do roku 1983 sa usudzovalo, že vznik vredov je podmienený predovšetkým stresovými faktormi. Objav baktérie Helicobacter pylori (HP) predstavuje najväčší zlom v oblasti gastroenterológie za posledných 50 rokov. Ide o jeden z najvýznamnejších objavov medicíny. Málokedy sa stáva, že nejaký objav v medicíne zmení chápanie ochorenia. Infekcia HP je v súčasnosti celosvetovo jednou z najrozšírenejších infekcií vôbec.
Vplyv genetických faktorov potvrdzuje familiárny výskyt i vyšší výskyt u pacientov s krvnou skupinou 0. Závažné je pôsobenie dlhodobého psychického napätiaej i nadmerného stresu. Nesprávna životospráva, nepriaznivé ekologické vplyvy, fajčenie tiež prispievajú ku vzniku tohto ochorenia. I keď sa vredy môžu vyskytnúť v každom veku, častejšie postihujú mužov stredného a staršieho veku.
Za vredovú chorobu považujeme vredy s dokázanou infekciou baktérie HP
Existencia baktérie sa predpokladala viac než 100 rokov. Prvýkrát v roku 1893 baktériu opísal Bizzozero. Neskôr ich Salomon a Doengers pomenovali pre ich tvar spirochéty. Baktérie boli identifikované až u 80% chorých so žalúdočným vredom. Znovuobjavenie baktérie v roku 1983 sa spája s menami austrálskych lekárov,J. R. Warrena, patológa a B. J. Marschalla, gastroenterológa. Podľa morfologických, mikrobiologických i klinických znakov bola baktéria zaradená do nového bakteriálneho rodu a v roku 1989 dostala definitívny názov HP.
Je to špirálovito stočená gramnegatívna tyčinka dlhá 2,5 – 5 μm, široká 0,5 – 1,0 μm so 4 – 6 unipolárne umiestnenými bičíkmi, ktoré jej zabezpečujú vysokú pohyblivosť Napriek dobrej pohyblivosti je to neinvazívna baktéria. Produkuje proteín, ktorý poškodzuje bunky sliznice tráviacej sústavy.
K cestám prenosu infekcie Helicobactera pylori v civilizovaných a rozvinutých štátoch patrí najmä orálno-orálna cesta. Baktéria krátkodobo prežíva aj na zubnej sklovine a vo vode, preto najbežnejší je prenos kvapôčkovou infekciou pri kašli, kýchaní alebo pri pití z infikovaného pohára, prípadne pri jedení infikovaným príborom. Nezriedka sú zdrojom infekcie aj rodičia a starí rodičia. Ojedinele sa pripúšťa aj prenos vodou kontaminovanou ľudskými výkalmi, alebo pri náhodnom požití infikovanej vody pri rekreačnom plávaní.
Väčšina osôb sa infikuje v detstve. Ľahšie sa infikujú osoby s krvnou skupinou 0. Tento poznatok je v súlade s genetickou predispozíciou pre HP. HP je schopný dlhodobo prežívať aj v žalúdočnom prostredí s nízkym pH, teda v kyslom prostredí..

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
jozo

Helikobakter pylori je baktéria, ktorá infikuje rôzne časti žalúdka a môže prežívať v jeho kyslom prostredí. Zohráva významnú úlohu vo vývoji vredovej choroby žalúdka a dvanástnika, ale infekcia baktériou Helikobakter pylori je spojená aj so vznikom nádoru (adenokarcinómu) žalúdka.
Gastroskopické vyšetrenie so súčasným odobratím vzorky zo sliznice žalúdka je v súčasnosti najpresnejším diagnostickým vyšetrením na akékoľvek ochorenia žalúdka.
Niektorí majú mierne tráviace ťažkosti: pocit tlaku v hornej časti brucha, tráviaci dyskomfort, zápach z úst, plynatosť, nafukovanie po jedle, pocit kyslosti a záhu.Časť pacientov má pomerne výrazné ťažkosti: kŕčovité bolesti v hornej časti brucha, pocit na vracanie, resp. vracanie, nechutenstvo, stratu hmotnosti alebo prejavy krvácania z hornej časti tráviaceho traktu (čierna, zapáchajúca, kolomažovitá stolica).
Liečbu vždy určí gastroenterolog.

Zdroj: www.mrtvemore­drnona.sk/index­.php?option=com_con­tent&view=arti­cle&id=52&Ite­mid=22

0 Nominácie Nahlásiť


Avatar užívateľa
denortis

Nevadí, treba ísť gastroenterológovi, predpíše Helicid, 1× denne, asi 6 mesiacov. Môže spôsobiť vredy žal. steny, alebo katar žalúdka. Zvykne sa niekedy ochorenie obnoviť.

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke
Avatar užívateľa
Vvornth

treba ist na gastro, a potom brat tabletky a strati sa to…

před 4918 dňami Odpovedať Nahlásiť
Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Zdravie