Avatar užívateľa
Pokročilý

Vnútromaternicové teliesko...

Priateľka by si chcela dať zaviesť vnútromaternicové teliesko.Tabletkovú formu antikoncepcie užívať nemôže.Počula som,že zavádzanie dosť bolí a vraj sa znepravidelní menštruácia,je to pravda.Chcem sa spýtať ako to vlastne funguje a koľko to stojí?Aký mate na to názor,či skúsenosti?

Uzamknutá otázka – ohodnoťte najlepšiu odpoveď symbolom palca.

Najlepšia odpoveď

Avatar užívateľa
Pokročilý

Vnútromaternicové teliesko je jednou z foriem antikoncepcie, hodí sa mimoriadne pre ženy, ktoré hormonálnu antikoncepciu užívať nechcú alebo nemôžu. Možno by mohlo byť tou ideálnou ochranou aj pre vás.

Vnútromaternicové teliesko je malé (3 cm) plastikové teliesko v tvare T, ktoré zavádza žene do maternice gynekológ. Funguje podľa typu na základe dvoch princípov, buď obsahuje meď, alebo hormón progesterón.

Vnútromaternicové teliesko z plastu a medi vytvára štít proti spermiám a zabraňuje, aby sa prípadné oplodnené vajíčko usadilo v maternici, naopak progesterónové teliesko pomaly uvoľňuje v maternici hormón. Je to hormonálna antikoncepcia s miestnym účinkom, pôsobí teda na sliznicu, kŕčok a svalstvo maternice.

Ako vlastne funguje?
Vďaka teliesku sa hlien na krčku maternice zahusťuje natoľko, že je pre spermie nepreniknuteľný a zároveň vytvára v maternici prostredie nevhodné na uhniezdenie vajíčka. Výhodou tejto antikoncepcie je, že sa zavádza na niekoľko rokov, záleží od typu, ale počítať môžete s dvomi až desiatimi rokmi, pričom cena sa pohybuje od 1000 do 7000 korún. Teliesko vyberá a zavádza lekár, z krčka maternice visia po zavedení dve tenké vlákna, ktoré slúžia na odstránenie telieska.

Bez estrogénu
Vhodná je pre ženy, ktoré nemôžu z rôznych príčin užívať estrogén, je však potrebné absolvovať cytologické vyšetrenie, ktoré musí byť v poriadku. Po jeho zavedení musí pacientka chodiť na pravidelné kontroly.

Negatíva
K nevýhodám telieska patrí bolestivé vkladanie a nemali by ho používať ženy, ktoré ešte nerodili. V prvých troch mesiacoch môžete počítať so špinením, menštruácia môže byť nepravidelná, v prípade telieska s hormónmi môžete počítať s úľavou pri silnej menštruácii, dokonca môže aj úplne vymiznúť. Naopak telieska s meďou sa pri silnej menštruácii neodporúčajú, pretože ich maternica môže pri kŕčoch vypudiť, alebo sa teliesko môže posunúť.

K rizikovým faktorom pri použití vnútromaternicového telieska sú častejšie zápaly, riziko cýst na vaječníkoch či nepríjemný pocit z cudzorodého telesa v tele. Ak ale vo vašom prípade nespozorujete žiadne negatívne účinky telieska, tak je to ideálna antikoncepcia práve pre vás.
Ceny sú rôzné.

 

Otázka nemá žiadne ďalšie odpovede.

Diskusia k otázke

 

U otázky neprebehla diskusia.

 

Prihlásiť sa

Položte otázku, odpovedzte, zapojte sa, …

začnite tu

Reklama

Kvalitné odpovede v: Zdravie

Strieborný Judith 55
Bronzový MonaLis 34
Pokročilý veronikaiq 34
Bronzový quentos 33
Strieborný Dr.Axl 29
Strieborný Led 29
Bronzový divoska 25
Bronzový arygnoc 24
Bronzový Drap 21
Pokročilý pandora 21

Zobraziť celkový rebríček

Facebook

 

Na Vašej požiadavke sa pracuje. Počkajte, prosím.