Avatar užívateľa
paul1

Opravdu nie je na Slovensku medveď premnožený?

Od roku 2000 do r. 2016 napadol medveď človeka 54×, v tomto roku 5× za obdobie 2016 až 2019 nie sú uvedené údaje. Porovnanie s Tatrami je absurdné. Viem, že v nedávnej dobe bolo medveďov na Slovensku 20 (slovom dvadsať !!!), teraz okolo 2000 !!!). V článku nie sú vyčíslené škody na ovciach a inom dobytku. Medvedi síce asi neusmrtili ani jedného človeka, ale veľa ich zmrzačili, to tiež v článku nie je uvedené, takže je tendenčný. Používanie sprejov na medveďa môže byť o.k., ale nesmie sa použiť proti vetru, čo je problém. No neviem si predstaviť hubára, ktorý chodí po lese s pripraveným sprejom v ruke v pohotovostnej polohe, keďže je tu nutná okamžitá reakcia, ináč nemá sprej účinok a nesmú sa človeku triasť ruky ! Okamžitá reakcia je nutná, čo je vidieť napr. pri napadnutí poľovníka medveďom v nedávnom čase, ten mal zo sebou pušku a aj tak ho medveď zmrzačil na tvári. Článok má za úlohu premnoženie medveďa na Slovensku bagatelizovať.
Medveď patrí medzi všežravce, ale aj medzi predátory, ako napr. vlk. Tam ale nie je pochýb o jeho užitočnosti pri likvidácii chorých zvierat.
https://www.top­ky.sk/cl/10/19­56427/Ocitnut-sa-zoci-voci-medvedovi-je-nocna-mora-kazdeho-turistu--Noste-pri-sebe-TUTO-vec--radi-slovensky-ochranar
www.pravdaomed­vedoch.sk
Len ešte pridám jeden odkaz o triedení zveri:
https://www.pre­lovca.sk/o-polovnictve/po­lovnicke-rozdelenie-zveri/

Upravil/a: paul1

Zajímavá 0 před 1121 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
Judith

Nie je, clovek je premnozeny v jeho teritoriu, kde mu huvne vyzbieraju lesne plody, popritom v lese je doma on, nie clovek. Keby sa ludia naucili narabat s odpadom ako sa ma, tak by ani medved nechodil na svedske stoly ku ludskym obydliam.

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
Drap

Ne neni. Je to jen úhel pohledu. Auta jsou také přemnožená a způsobují daleko větší ztráty na životech a přesto je nezakazujeme.

0 Nominácie Nahlásiť

Avatar užívateľa
Led

Ano, medveď na Slovensku je premnožený z pohľadu človeka, ktorý mu zaberá jeho životný priestor.
V súčasnosti tam, kde ešte nedávno vládla príroda vo svojej kráse, vládnu odpadky okolo preplnených kontajneroch novovybudovaných obydlí najväčšieho predátora v dejinách Zeme. Nikto sa nepýtal Prírody, či ju môže devastovať.

z vašich odkazov v otázke:
"Premnožiť sa môžu kobylky. Tak ako ich populácia rýchlo narastie, rovnako rýchlo začne aj klesať, pretože spotrebujú všetky zdroje potravy. Medveďov je na Slovensku toľko, koľko sa ich uživí,…
Škody spôsobené medveďom nemajú stúpajúci trend https://www.top­ky.sk/cl/10/19­56427/Ocitnut-sa-zoci-voci-medvedovi-je-nocna-mora-kazdeho-turistu--Noste-pri-sebe-TUTO-vec--radi-slovensky-ochranar

Situácia s medveďmi na Slovensku mi pripomína ovládnutie amerického kontinentu civilizáciou „bledých tvárí“ s násilným znižovaním počtu pôvodných obyvateľov, ktorí sa prirodzene tomu bránili.

Predstavte si seba, čo by ste robili, keby sa niekto bez vášho súhlasu nasťahoval do vášho domova, vytlačil by vás na balkon a uprel vám možnosti a právo svoj byt naďalej plne využívať

Upravil/a: Led

0 Nominácie Nahlásiť

Diskusia k otázke
Avatar užívateľa
paul1

Niečo mi tu nesúhlasí. Prečo je medveď chránený živočích a súčasne patrí medzi škodlivú zver?
A ešte k tomu premnoženiu. Skúste sa na názor na túto otázku spýtať ľudí, ktorí bývajú nedaleko lesa, kde sa medvedi vyskytujú. Chodia im do záhrad na jablká a iné ovocie (maliny, černice …) stretnúť medveďa na záhrade, na strome, tu ide o infarkt. Chovať včely? To je nemožné, všetko medvedi rozbijú. Ráno, či večer, keď ľudia idú do roboty, alebo sa z nej vracajú, tak chodia so strachom, hocikedy stretnú medveďa, ktorý si vykračuje po dedine, niekedy aj medvedicu s mladými. Tí, čo nemajú auto, resp. nemajú možnosť sa s niekým zviesť, si volajú taxíky. Ľudia sa boja deti posielať bez doprovodu do školy.
Medvedi urobia poriadky aj s popolnicami, ktoré majú ľudia na dvore. Toto všetko ľudia predtým nezažívali, medvede si žili v hore, ďaleko od ľudí. Po premnožení a strate plachosti sa začali sťahovať do dedín a na okraje miest.

před 1118 dňami Odpovedať Nahlásiť
Avatar užívateľa
Led

Medveď je síce chránený, ale ľudia ho svojim správaním sa k prírode vyháňajú z jeho revíru. Ak tomu nerozumiete, podám to historicky so správaním ľudí.
V časoch Veľkého sťahovania národov v 1.tisícročí nášho letopočtu. Na východe, v Ázii začali niektoré kmene zaberať územia svojich susedov. Tí pokiaľ neboli schopní sa ubrániť, sa sťahovali do západných oblastí a tam sa pokúšali zaberať územia. Porazené kmene začali ustupovať ďalej na západ a to už istotne poznáte z učebníc, avarské kmene zastavili až Slovania, ktorí na čele s kupcom Samom ich porazili. Potom prišli Húni, ktorí zase utekali pred Mongolmi.
To isté sa deje so zvieratami, ustupujú pred ľuďmi pokiaľ sa dá a keď už nemajú kam, strácaju možno získavať potravu a bránia sa. Niektorí si zvyknú na „lacnú“ potravu, ktorú nachádzajú v okolí ľudských sídlisk a začínajú zdravotne upadať. Strácajú zábrany pred ľuďmi, sú pre nich ktosi, kto im berie obživu.
Podobne to bolo napríklad s Indiánmi, ktorí ako slobodné národy zanikli.
Čo by ste robili vy, na ich mieste?

před 1117 dňami Odpovedať Nahlásiť
Nový příspěvek