Avatar užívateľa
darinapol

Kto vymyslel prvý počítačový vírus?

Viete kedy to bolo? A bol tento vírus vyrobený zámerne? Alebo sa to proste iba tak stalo a zistili sa negatívne účinky.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4780 dňami Sledovať Nahlásiť



Odpovede
Avatar užívateľa
whelman

Ked chces nieco najst programy a nieco ine tak skus CESKY GOOGLE alebo to najdes mozno aj na stranke :

V týchto dňoch oslavujú svoje už 20. výročie vírusy určené pre osobné počítače. Za úplne prvý vírus pre PC sa považuje tzv. Brain vírus, pravdepodobne pakistanského pôvodu. Podobne ako PC aj vírusy sa za 20 rokov svojej existencie veľmi výrazne zmenili, v súčasnosti sú vírusy jedným z najsofistiko­vanejších druhov softvéru vôbec. Oveľa vážnejšie sú ale zmeny dôvodov písania a rozširovania vírusov.

V týchto dňoch je tomu práve 20 rokov, čo bol zachytený a identifikovaný prvý vírus pre osobné počítače, Brain. Stalo sa tak na začiatku roku 1986.

Vírus Brain bol typom tzv. boot vírusu, ktorý sa inštaloval na miesto obvyklého zavádzacieho kódu spúšťaného pri štarte počítača na úplný začiatok diskiet. Pôvodný obsah tejto oblasti, tzv. prvého sektora, vírus uložil na voľné miesto na diskete, ktoré označil ako poškodené a neprístupné.

Vírus po spustení počítača obsadil 7 KB operačnej pamäti a infikoval ďaľšie do PC vložené diskety. Rozšírenie vírusu bolo vzhľadom na dnešné obvyklé normy minimálne, keďže sa šíril iba prenosom na disketách.

Vírus pravdepodobne napísali dvaja pakinstánski bratia Basit a Amjad Farooq Alvi, ktorí dokonca v ňom nechali na seba telefonický odkaz. Podľa niektorých zdrojov dôvodom napísania vírusu bola snaha ochrániť vlastný softvér pred neautorizovaným kopírovaním.

Podľa Wikipedie bratia v súčasnosti v Pakistane vlastnia spoločnosť Brain Limited, poskytovateľa pripojenia k Internetu.

Autorom termínu počítačový vírus je Američan Fred Cohen, keď ho prvýkrát použil v roku 1984. Prvým škodlivým kódom pre osobné počítače vôbec bol tzv. Elk Cloner pre Apple II.

Tzv. boot vírusy, akým bol aj Brain, prežívali až približne do roku 1995. Zlatá éra vírusov prišla s masovým rozšírením Internetu a najmä emailu na konci 90tych rokov, keď sa zmenil obvyklý spôsob šírenia vírusov.

V roku 1999 sa napríklad mimoriadne rozšíril vírus ILOVEYOU zasielaný emailom, v roku 2001 zase vírusy Blaster a Sasser z kategórie tzv. worm vírusov. Worm vírusy sa šíria automaticky bez alebo s minimálnou potrebnou súčinnosťou užívateľa. Po napadnutí PC napádajú automaticky z tohto PC cez Internet ďaľšie.

Podľa antivírusovej spoločnosti F-Secure v súčasnosti existuje viac ako 150,000 vírusov a ich počet prudko stúpa.

Vírusy postupne používali čoraz komplikovanejšie techniky svojho šírenia a ukrývania a v súčasnosti ide často o tie najzložitejšie a technicky najvyspelejšie programy vôbec. Dnešné vírusy sa vedia do počítača dostať napríklad aj v podobe špeciálne upraveného prezeraného obrázka s využitím častých chýb v browseroch.

Za najzávažnejší problém považujú ale odborníci a antivírusové spoločnosti výraznú zmenu dôvodov pre písanie vírusov. Kým v minulosti išlo často o prestíž, dnes medzi hlavné dôvody patrí snaha zarobiť. Autori vírusov napríklad prenajímajú napadnuté počítače na zasielanie spamu, realizáciu DoS útokov, predávajú vírusmi získané informácie a podobne.

Na konci roka 2005 bola napríklad odhalená takáto tzv. botnet sieť z napadnutých počítačov, ktorú podľa posledných údajov tvorilo až 1.5 milióna počítačov.

Naco to vsetko psat stranka: tam najdes vecsinu odpovedi o pocitacoch alebo este jedna www.itnews.sk

Zdroj: http://www.dsl­.sk/article.php?ar­ticle=1298

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Počítače a internet