Avatar užívateľa
lienka

Kto bol Florence Nightingaleová?

Viem, že jej život je nejako spojený so zdravotníkmi, že snáď urobila nejaký pokrok v tejto sfére ohľadom zdravia, či starostlivosti o chorých. Rada sa o nej dozviem niečo viac. Čo to bolo za ženu? Ako ovplyvnila historiu v zdravotníctve?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4621 dňami Sledovať NahlásiťOdpovede
Avatar užívateľa
veronikaiq

Rodičom oznámila, že k nej prehovoril Boh a povolal ju do služby. Vtedy ešte presne nevedela do akej. Odmalička mala silné sociálne cítenie. Zaujímali ju správy o nemocniciach, stále študovala dostupné materiály o verejnom zdravotníctve, o hygiene. Začala navštevovať nemocnice a písať si zápisky o tom, čo tam videla. Napriek nesúhlasu rodičov začala študovať ošetrovateľstvo. V roku 1853 sa stala predstavenou Ústavu pre starostlivosť o choré šľachtičné v Londýne. Vďaka nej sa chod tohto zariadenia zmodernizoval. Navrhla výťah, ktorým dopravovali jedlo
na určené poschodie, sama vymyslela signalizačné zariadenie od lôžka pacienta, vďaka nej bola teplá voda dostupná v celej nemocnici. Jej pravidlom bolo jednotlivé choroby separovať, a preto vytvárala pavilóny pre pacientov s rovnakými diagnózami. V októbri sa vybrala s tridsiatimi ôsmimi sestrami do vojenskej nemocnice v Scutari. Florence bojovala za práva pacientov, postarala sa aj o sociálne záležitosti. Za pol roka sa vďaka jej opatreniam znížila úmrtnosť vojakov zo šesťdesiat na dve percentá! Medzi pacientmi bola obľúbená, prezývali ju dáma s lampou.
Založila fond, do ktorého neskôr prispievali aj pacienti z krymskej vojny, a za tieto peniazevybudovala ošetrovateľskú školu. Vo svojich snahách o zlepšenie verejného zdravotníctva sa nedala zastaviť.
Florence Nightingaleová napísala viac ako dvesto kníh, článkov, správ a vyše dvanásťtisíc listov. Zápisky o ošetrovateľstve, ktorú napísala, sa stala alfou a omegou v tomto odbore. V roku 1860 otvorila školu pre ošetrovateľky. V roku 1869 spolu s doktorkou Elisabeth Blackwellovou otvorila prvú dievčenskú vysokú školu medicíny.
Jej meno je dodnes symbolom obetavosti a deň narodenín, dvanásty máj, je Medzinárodným dňom ošetrovateľstva. Zomrela 13. augusta 1910.

Zdroj: www.zivot.lesk.cas.sk/clanok/7957/zivot-florence-nightingaleovej-bol-nametom-mnohych-filmov.html

0 Nominácie Nahlásiť

Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Kultúra a spoločnosť